Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Zomrel nositeľ Nobelovej ceny za mier. Vo veku 85 rokov podľahol rakovine

Deje_sa_.jpg
Foto: Grafika NAJKY.sk
reklama:
reklama:

JOHANNESBURG 11. novembra (SITA/AP) – Vo veku 85 rokov zomrel F.W. de Klerk, ktorý spolu s Nelsonom Mandelom získal Nobelovu cenu za mier a bol posledným juhoafrickým apartheidovým prezidentom.

Rodák z Johannesburgu podľahol rakovine vo svojom dome vo štvrti Fresnaye v Kapskom Meste, potvrdil vo štvrtok hovorca nadácie F.W. de Klerka.

De Klerk bol v Juhoafrickej republike kontroverznou postavou, keď mu počas jeho vlády mnohí pripisovali zodpovednosť za násilnosti proti čiernym Juhoafričanom a aktivistom proti apartheidu, zatiaľ čo mnohí belosi považovali za zradu jeho snahy o ukončenie apartheidu.

Bol to práve de Klerk, kto 2. februára 1990 v príhovore v juhoafrickom parlamente oznámil, že Mandelu po 27 rokoch prepustia z väzenia. Krajina sa v tom čase pre brutálnu rasovú diskrimináciu a sankcie veľkej časti sveta čoraz viac prepadala do izolácie a jej kedysi stabilná ekonomika čoraz viac upadala. De Klerk, ktorého zvolili za prezidenta len päť mesiacov predtým, pritom v rovnakom vystúpení oznámil aj zrušenie zákazu činnosti Afrického národného kongresu a ďalších politických skupín bojujúcich proti apartheidu. Niektorí členovia parlamentu počas príhovoru v šoku opustili sálu, no Mandelu o deväť dní aj tak prepustili.

O štyri roky neskôr, keď mohli po prvý raz voliť aj čierni Juhoafričania, zvolili Mandelu za prvého čierneho prezidenta krajiny.

Medzitým, v roku 1993, udelili de Klerkovi a Mandelovi spomenutú Nobelovu cenu za ich často napätú spoluprácu v snahe posunúť Juhoafrickú republiku od inštitucionalizovaného rasizmu k demokracii.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor yamamiDátum 11. novembra 2021
reklama:
reklama:
reklama: