Zvuková izolácia steny a stropu

Zdieľať
Byt.jpg
Foto: akusticka-izolacia.sk

Hluční susedia, hlasná televízia, štekot psa, zvuky z chodby, rámus za stenou, dupot nad hlavou… to a mnoho ďalších vecí dokáže znepríjemniť každodenný rodinný život nielen v bytoch, ale aj v domoch. Našťastie existujú metódy, ako nežiaduce zvuky aspoň čiastočne utlmiť a znovu získať pokojný spánok.

Na odhlučnenie existujú špeciálne, ťažké, lisované akustické dosky, ktoré zvuk nielen veľmi účinne pohltia, ale ani ho neprepúšťajú ďalej. Pre výrazne odhlučnenie je nutné myslieť na to, že ide o odhlučnenie skutočne celej miestnosti v byte – od stropu, cez steny až k podlahe. Pri aplikácii odhlučňovacích panelov iba na strop nebude výsledok úplne maximálny, zvuk sa bude vďaka zvukovodivému železobetónu šíriť po stenách ďalej. Existuje viacero spôsobov odhlučnenia. Odlišujú sa tým, či nám ide o zabránenie prieniku hluku von alebo naopak. Pokiaľ chcete, aby sa hluk nešíril von z vášho domu, akustické dosky aplikujte priamo na stenu pomocou lepidla. Takto docielite, že zvýšeným hlukom (napríklad hudbou, hrou na nástroj či televíziou) nebudete rušiť susedov ani širšie okolie. Na tieto dosky je možné pre určitú estetiku interiéru umiestniť napríklad aj omietku či obklady zo sadrokartónu. Po odhlučnení môže prísť na rad aj vylepšenie akustiky priestoru. Na zamedzenie hluku od hlasných susedov je zase vhodné vytvoriť vzduchovú medzeru medzi predstenou a samotnou stenou. Vzduch je skvelým izolantom, čím je táto metóda jednou z najefektívnejších. Pri použití tejto metódy nie je nutné akustické dosky lepiť na steny, ale iba zostaviť konštrukciu z drevených hranolov a dosky nalepiť na ňu.

2.jpg
Foto: akusticka-izolacia.sk

Postup k úspešnej realizácii zvukovej izolácie

Najprv je nevyhnutné zmerať, koľko metrov štvorcových materiálu bude potrebných na odhlučnenie. Kvôli ťažkej váhe akustických dosiek ich dodávame v rozmere 1×1 m, aby sa s nimi neskôr lepšie pracovalo a po pripevnení na strop nedošlo k ich odtrhnutiu. Aplikácia dosiek nezaberie príliš veľa času, s niekoľkými pomocnými rukami pôjde maximálne o dobu jedného víkendu. Odhlučnenie si však žiada trochu viac priestoru na prácu, je teda žiaduce vypratať priestor pre následnú manipuláciu s doskami. Preto tomu venujte dostatočnú pozornosť.Ďalšou nevyhnutnosťou je príprava povrchu stien miestnosti. Na lepenie sa štandardne používa polyuretánové lepidlo značky Den Braven, ktoré pre lepšiu výdrž na stenách potrebuje predchádzajúcu úpravu – odporúča sa taká úprava stien, aby ich povrch nebol príliš hladký a lepidlo dobre držalo.Na lepenie dosiek na strop odporúčame vytvorenie ľahkej nosnej konštrukcie, ktorá uľahčí prácu pri držaní dosky na strope.

Ako funguje odhlučnenie stien v praxi?

Pokiaľ je vaším cieľom zníženie celkového prenosu hluku, najúčinnejšia bude aplikácia lisovaných akustických dosiek. Tieto dosky majú ideálne vlastnosti nielen pre zvukovú, ale aj pre tepelnú izoláciu – nie sú totiž priepustné a monolitické, sú pevné a ťažké. Pri použití iba klasických akustických profilovaných pien síce dôjde k vylepšeniu vnútornej akustiky, ale k samotnému odhlučneniu takéto dosky neslúžia.Ľudia väčšinou chápu polyuretánovú akustickú penu ako riešenie pre kompletné odhlučnenie. To je síce čiastočne pravda, akustické peny dokážu čiastočne odhlučniť. Ich hlavnou úlohou je však zlepšenie akustiky určitého priestoru. To znamená lepšie porozumenie a čitateľnosť zvuku, zvýraznenie niektorých frekvencií a celkovo vzájomné porozumenie v interiéri. Nemajú ani zďaleka takú váhu a hutnosť ako lisované dosky – a práve váha je rozhodujúca pre efektívne pohltenie a izoláciu zvuku.

3.jpg
Foto: akusticka-izolacia.sk

Stavebné konštrukcie a ich účinok

Rovnako ako sa napríklad teplo šíri kovom, hluk sa šíri konštrukciou. Záleží potom na materiáli, ako veľmi sa bude hluk šíriť ďalej. Železobetónové konštrukcie a ostatné prefabrikované a liate konštrukcie (laicky povedané, napríklad paneláky), patria medzi tie najhoršie.Problémy so šírením hluku možno oveľa lepšie eliminovať napríklad v prípade tehlových stien, stavieb z ľahších betónov (ytong) či novodobých „chytrých“ tvaroviek.Tieto tvarovky nie sú jednoliate, ale spojené škárou, vďaka ktorej nemajú takú vodivosť. Často sa dnes používajú aj odľahčené tehly s dutinami. Práve tým, že sú duté a majú malú objemovú hmotnosť toľko nevodia a tým aj izolujú teplo a hluk lepšie, než ťažká plná tehla.V tomto prípade platí pravidlo – čím viac materiálu, tým väčšia vodivosť.

Realizácia zvukovej izolácie dvomi spôsobmi

Prvým variantom je nalepenie priamo na stenu. Touto inštaláciou znížite šírenie hluku od vás, do vedľajších miestností a podobne. V prípade snahy zamedzenia hluku od susedov sa odporúča inštalácia panelov na drevené laty, najlepšie trochu odsadených od steny.Ďalším variantom je potom vytvorenie predsteny na rošte z dreva. Hluk sa tak dobre eliminuje v oboch smeroch, a navyše sa zvýši účinnosť akustickej izolácie o niekoľko decibelov.

4.jpg
Foto: akusticka-izolacia.sk

Izolácia stropu a hluční susedia

Na zamedzenie hluku od susedov nad nami je možné využiť viacero riešení. Jedným z nich je takzvaná kročajová izolácia, kedy sa pod podlahu susedov nad vami inštaluje izolačný materiál, ktorý pohltí dupanie a ťažké nášľapy.Ideálnym materiálom na izoláciu stropu je klasicky lisovaná akustická izolačná doska z malých fragmentov polyuretánovej peny. Tie dohromady netvoria jeden blok, ale nespočetné množstvo drobných kúskov natesnaných k sebe. Práve takým materiálom sa zvuk šíri len veľmi ťažko.

A ako je to s izoláciu dverí?

Posledným neodhlučneným prvkom interiéru bývajú väčšinou dvere, čo sa často javí ako nie úplne lacná a jednoduchá záležitosť. My vám však jedno ľahké a pomerne lacné riešenie ponúkneme.Vhodným materiálom na riešenie tohto problému sú osvedčené lisované akustické dosky. Presne tie isté, ktoré fungujú na steny, chce to len niekoľko úprav a na vizuálnu časť potom použiť nejaký príjemnejší materiál, ako napríklad textíliu či koženku. Ideálne je začať vybratím dverí z pántov, inštalácia tak bude oveľa jednoduchšia a rýchlejšia. Z dosiek potom zostavíme tvar zodpovedajúci žiadanej ploche dverí, vynecháme iba miesto na kľučku a zámok. Z poťahového materiálu vyrežeme požadovaný tvar s miernym presahom cez dosku. Materiál poťahu potom pretiahneme cez okraj dosky a na jeho napnutie použijeme lepidlo či klinčeky.
Posledným krokom sú zárubne dverí a problematická medzera medzi dverami a ich rámom. Medzery sa jednoducho zbavíme samolepiacou izolačnou páskou, jej hrúbku treba vždy zvoliť o trochu väčšiu, než je samotná medzera.

5.jpg
Foto: akusticka-izolacia.sk

Obmedzenie vonkajšieho ruchu vďaka odhlučneným oknám

Nielen dvere, ale aj okná tvoria akusticky dôležitú časť našich interiérov. Hluk, ktorý prúdi cez okná či nevyplnené okenné a dverné priestory sa dá eliminovať dvoma rôznymi spôsobmi.Prvým z nich je poklop z lisovaných akustických dosiek. V pomere cena – výkon ide o najdostupnejší variant. Postup je úplne jednoduchý. Lisovanú akustickú dosku nalepíme na inú, najlepšie drevenú dosku, čím ju spevníme a lepšie potom zarazíme do okenného či dverného priestoru. Veľkosť lisovanej dosky je vhodné urobiť o niečo väčšiu, než je samotný okenný otvor (približne o 4 mm z každej strany). Lepidlo vždy použite iba na jednu z dosiek a pred samotným pritlačením dosiek k sebe ho nechajte ešte 4 až 5 minút odvetrať.Druhou možnosťou je použitie akustického nariaseného závesu, kde ide skôr o estetickú metódu, pričom nie je taká efektívna ako predchádzajúca metóda. Stretávame sa s ňou napríklad pri zádverí kín či divadiel.Aby akustický záves dobre fungoval, mal by byť nariasený ideálne v pomere 1,8 x šírka okna či dverí. Mal by byť tiež ideálne ukotvený od stropu až k zemi. Ak si teda spočítame množstvo materiálu, ktoré musíme na túto aplikáciu zaobstarať, vidíme, že ide naozaj o drahšiu alternatívu.

6.jpg
Foto: akusticka-izolacia.sk

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom