Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

10 najinteligentnejších zvierat na planéte

prasa
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Premýšľali ste už niekedy nad tým, ktoré zvieratá sú inteligentné a ktoré o niečo menej? Výskum ukázal, že zvieratá sú omnoho inteligentnejšie než si o nich často myslíme. V niektorých ohľadoch môžu byť dokonca múdrejšie ako človek.

10. Slon

slon
ilustračné: pixabay.com

Vzhľadom na veľkosť ich mozgu (cez 5 kg) nie je prekvapením, že sa dostali do prvej desiatky. Tieto obrovské cicavce patria k najchytrejším na Zemi. Sú schopné prežívať rad emócií, vrátane hravosti a radosti. Slony sú tiež schopné naučiť sa nové fakty a správanie.

9. Gorila

gorila
ilustračné: pixabay.com

Gorily sú vysoko inteligentné tvory. Sú pokojné, rezervované a trpezlivé. Sú menej prispôsobivé ako šimpanzy.

8. Mačka

Macka pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Mačky sú známe svojou individualitou a odvahou, preto je pomerne ťažké zmerať ich inteligenciu. Ale väčšina vedcov si myslí, že mačky sú aspoň také inteligentné ako psy.

7. Delfín

delfín
ilustračné: pixabay.com

Vďaka svojej mimoriadnej inteligencii môžu delfíny vykonávať rôzne kúsky. Sú schopné napodobňovania. Delfíny sa dokážu rozpoznať v zrkadle, uvedomujú si svoje správanie a môžu zažívať emócie.

6. Orangutan

orangutan
ilustračné: pixabay.com

Orangutany zdieľajú až 97 % rovnakého genetického materiálu ako ľudia. Sú dokonca náchylné na ľudské ochorenia, ako sú tuberkulóza, hepatitída B i kardiovaskulárne ochorenia. Sú schopné sa naučiť znakovú reč a prezentovať svoje myšlienky.

5. Krava

Krava pixabay.jpg
Foto: www.imgur.com

O kravách si väčšina ľudí myslí, že nerobia celý deň nič iné, iba žujú trávu. Vedci však zistili, že kravy sú vysoko inteligentné cicavce schopné riešiť problémy. Majú prekvapivo bohatý a komplexný emocionálny život. Kravy si robia priateľov i nepriateľov.

4. Havran

Havran pixabay 8.jpg
ilustračné: pixabay.com

Havrany používajú logiku na riešenie problémov. Dokážu vypracovať zložité súbory činností, ktoré predtým nikdy nerobili.

3. Myš

myš
ilustračné: pixabay.com

Myši majú podobný pomer hmotnosti mozgu a telesnej hmotnosti ako ľudia – 1:40. Tieto malé cicavce sú veľmi spoločenské, hravé, zvedavé a láskyplné. Dokážu sa učiť a sú schopné rozpoznať svoje meno.

2. Kosatka

kosatka
ilustračné: pixabay.com

Kosatky sú pozoruhodné pre svoju nezvyčajnú inteligenciu a komplexné zručnosti. Iba slony a vyššie primáty žijú v porovnateľne zložitých spoločenských štruktúrach. Kosatky majú tiež pokročilý spôsob komunikácie.

1. Prasa

prasa
ilustračné: pixabay.com

Prostredníctvom série špeciálne navrhnutých IQ testov vedci zistili, že prasatá riešia problémy ako šimpanzy a sú chytrejšie ako psy. Majú dlhodobé spomienky, rozpoznávajú symboly, prejavujú empatiu a môžu sa v skupinách navzájom učiť jedno od druhého.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 14. marca 2018Zdroj list25.com © Najkysk
K téme
reklama:
reklama:
reklama: