Tak, ako smrť a dane, aj narodeniny sú jednou z vecí, ktoré sú v živote zaručené. Ľudia chodia po Zemi už naozaj dlho – nejakých 200 miliónov rokov, ale narodeniny neoslavovali vždy. Počas celej histórie sa toho, čo sa týka narodenín, udialo veľa. Tieto fakty vás určite prekvapia.
9 čudných vecí, ktoré sú zakázané v rôznych krajinách sveta
Egyptskí faraóni oslavovali narodeniny, ale nie v deň, keď s anarodili
Prvý záznam o oslave narodenín hovorí, že faraóni ich neoslavovali v deň, v ktorý sa skutočne narodili. Oslavy sa konali v deň ich korunovania, pretože sa predpokladalo, že sa faraóni stali v ten deň bohmi. Preto sa znovuzrodili.
Sviečky na tortu dali prví Gréci
Predpokladá sa, že tradícia sviečok na narodeninovej torte vznikla v starovekom Grécku, pretože ľudia zvykli ponúkať bohyňu Artemis koláčom v podobe mesiaca so sviečkami.
Prvé narodeninové pozvánky boli na rímskych doskách
Prvé pozvánky na oslavu narodenín poslala manželka rímskeho veliteľa v roku 100 n.l. Papier sa ešte nepoužíval, preto boli na doskách.
Najdrahšia oslava narodenín stála 27 miliónov dolárov
Všetci vieme o tom, že oslavy narodenín môžu pekne zasiahnuť do nášho rozpočtu, to však nie je nič v porovnaní so sultánom Bruneju, ktorý v roku 1996 zaplatil za oslavu svojich 50. narodenín 27 miliónov dolárov. Podľa všetkého 16 miliónov z rozpočtu išlo na súkromné vystúpenie Michaela Jacksona.
V starovekom Ríme oslavovali narodeniny iba muži
Až do 12. storočia mohli narodeniny oslavovať iba muži. Z daného storočia existuje prvý záznam o oslave narodenín ženy v Európe.
Kresťania si spočiatku mysleli, že oslavovanie narodenín je pohanská tradícia
Počas veku temna považovala väčšina kresťanov oslavu narodenín za pohanskú a bezbožnú prax. Výnimku urobili len pri oslave narodenia Ježiša Krista.
Skladba „Happy Birthday To You“ je zmesou viacerých textov
Pieseň, ktorú poznajú všetci, je vlastne remix viacerých skladieb. Koncom 19. storočia učiteľka Mildred Hillová napísala pieseň „Good Morning to All“, ktorá sa mala spievať v triedach. Melódia však bola prispôsobená a text prepísaný až vznikla skladba, ktorú poznáme dnes.
Moderná narodeninová torta sa prvýkrát objavila v 18. storočí
Nemeckí pekári vymysleli narodeninovú tortu. Bol to jeden zo spôsobov, ako osláviť narodeniny detí na Detskom festivale.
Len málo ľudí malo sladké koláče, zmena nastala po priemyselnej revolúcii
Až do priemyselnej revolúcie si väčšina ľudí nemohla dovoliť položky potrebné na upečenie sladkej torty. Táto tradícia sa preto rozšírila až potom, čo sa prísady stali dostupnými.
Rezance dlhovekosti sa stali tradičným narodeninovým jedlom počas dynastie Tang
Hoci oslavy narodenín v Číne zahŕňajú aj narodeninové koláče, dlhoročnou tradíciou je jesť jedlo známe ako rezance dlhovekosti. Rezance sú veľmi dlhé a majú zabezpečiť dlhý a zdravý život.