11 strašidelných faktov o pavúkoch, ktoré vás budú pravidelne budiť

Zdieľať
Pavuk pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Pavúky sa, čo sa týka najväčších strachov ľudí, často nachádzajú vo vrchnej časti zoznamu. Tieto osemnohé tvory sa skrývajú pod našimi posteľami, v našich kúpeľniach a koniec koncov v každej jednej izbe bytu či domu. Len myšlienka na to, ako vám pavúk prechádza po ruke, je pre niektorých poriadne desivá.

Skvapalňujú svoju korisť

Pavuk pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Žalúdky pavúkov nie sú uspôsobené na príliš tuhé potraviny, preto musia svoju korisť rozdeliť na čo najmenšie kúsky. Robia to pomocou tráviacich štiav, ktoré na korisť napľujú či povpichujú im ju do tela.

Samce čiernej vdovy chcú byť zožrané

Black widow spider pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Tieto pavúky sú verné svojmu menu. Samičky po párení zjedia svojich druhov. Ak však samička nie je po párení hladná, nepomôže si, sám pavúk sa jej strčí medzi čeľusť, aby ju povzbudil k jedlu.

Tarantuly budú na vás „strieľať“ svoje chlpy

Pavuk pixabay 10.jpg
ilustračné: pixabay.com

Tarantuly si svoj jed v skutočnosti šetria na korisť, o ktorej vedia, že ju môžu zdolať. Ak by vás uvideli, najpravdepodobnejšie by zo svojej zadnej časti zhodili drobné, hnisavé chĺpky. Hoci by vám veľmi neuškodili, mohlo by to byť pekne nepríjemné, keďže sú ostré.

Vedia plávať

Pavuk pixabay 7.jpg
ilustračné: pixabay.com

Niektoré druhy sa vedia potápať, napríklad vodný pavúk. Hodváb využíva na to, aby sa k nemu dostal kyslík a mohol pod vodou dýchať aj viac ako deň. Nejde však o jediný druh. Väčšina pavúkov má vodeodolné chĺpky, ktoré im umožňujú plávať a prežiť krátke časové obdobie pod vodou.

Môžu lietať

Pavuk pixabay 11.jpg
ilustračné: pixabay.com

Malé pavúky používajú tzv. balónovanie, aby sa dostali z bodu A do bodu B. Využívajú vietor, aby ich odniesol aj niekoľko metrov ďalej. Vyzerá to potom, akoby lietali.

Svojou pavučinou môžu pokryť všetko

Pavuk pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Niektoré pavúky síce dávajú prednosť osamelému životu, iné však radšej pracujú spoločne na vybudovaní obrovských pavučín, ktorými dokážu pokryť naozaj čokoľvek – od stromov až po celé mestá.

Môžu skákať poriadne ďaleko

Pavuk pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Vďaka veľkým očkám a chlpatému telu je pravdepodobne skákajúci pavúk to najroztomilejšie, čo ste kedy videli. Dokáže skákať do vzdialenosti 50-násobku svojho trupu, aby unikol hrozbe či zaútočil na korisť. Zvyčajne však ide o pomerne malých tvorov, ktorých sa netreba báť.

Môžu prežiť vo vesmíre

Pavuk pixabay 8.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ak ste niekedy chceli cestovať na inú planétu len preto, aby ste unikli útoku pavkov, nepotešíme vás. Skákajúci pavúk zvaný Nefertiti bol poslaný do vesmíru a žil na Medzinárodnej vesmírnej stanici až 100 dní. Cieľom bolo zistiť, či dokážu pavúky prežiť pri nízkej gravitácii. Pavúk sa však rýchlo prispôsobil a naučil sa, ako zaútočiť aj v takomto prostredí.

Zvliekajú sa z „kože“

Pavuk pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Rovnako ako hady, kôrovce a mnoho druhov hmyzu, aj pavúky vyrastajú zo svojho vonkajšieho plášťa a zbavujú sa ho. Nejde doslova o kožu, technicky presnejší termín je skeleton.

Ich hodvábne vlákna sú silnejšie ako oceľ

Pavuk pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Všimli ste si niekedy, aké ťažké je chytiť pavučinu? Je to kvôli tomu, že aj keď je hodvábne vlákno menej husté ako oceľ, bolo by, keby sa hustota a veľkosť zrovnali, päťkrát silnejšie.

Sú všade

Pavuk pixabay 9.jpg
ilustračné: pixabay.com

Pavúkov nájdete vskutku kdekoľvek – v polárnych oblastiach, vrcholoch hôr či pod hladinou mora.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom