Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

12 pretrvávajúcich mýtov o tehotenstve, ktorým by ste mali prestať veriť

Tehotenstvo dieta matka pixabay 6.jpg
11
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com

Tehotenstvo je veľmi dôležité obdobie v živote každej ženy. Niet preto divu, že táto jedinečná udalosť je obklopená obrovským počtom pretrvávajúcich stereotypov a predsudkov. Tieto mýty o tehotenstve sú síce najpopulárnejšie a boli odovzdávané z generácie na generáciu.

Tehotná žena môže jesť za dvoch

Tehotenstvo dieta matka pixabay 7.jpg
ilustračné: pixabay.com

Nie je to tak. Ak má žena zdravú hmotnosť, nemusí počas prvého trimestra prijať žiadne kalórie navyše. Počas druhého trimestra treba zvýšiť príjem kalórií o 340 denne a počas tretieho trimestra až o približne 450 kalórii denne. Mali by pochádzať z mliečnych výrobkov, chudých bielkovín a orechov.

Tehotenstvo robí ženy hlúpejšie

Tehotenstvo dieta matka pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Zmeny hormónov zvyčajne spôsobujú, že sú ženy citlivejšie, ale počas tehotenstva mnoho žien objavuje nové talenty a získava nové zručnosti. Ženy sa však v snahe prispôsobiť sa novej úlohe matky môžu stať zábudlivejšie a mysľou ulietavajúce inam.

Žena by mala mať svoje prvé dieťa pred 30

Tehotenstvo dieta matka pixabay 10.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ak sa žena po tridsiatke o seba stará, je zdravo, dostatočne cvičí a pravidelne absolvuje lekárske prehliadky, riziko komplikácii nie je vyššie ako u 20-ročnej ženy. Patológie plodu a problémy počas tehotenstva sú zvyčajne spojené so stavom tela matky, nie s jej vekom.

Väčšina lekárov verí, že najvhodnejší vek na narodenie prvého dieťaťa je 20 až 30 rokov, podľa výsledkov vedeckého výskumu Dr. Johna Mirwoského je však ideálny vek na narodenie prvého dieťaťa 34 rokov.

Všetky ženy túžia počas tehotenstve po slaných a kyslých potravinách

Uhorky v regáloch s upozornením že nepochádzajú z podozrivých zdrojov. Z priebežných výsledkov kontrol zeleniny inšpektormi Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR vyplýva, že zelenina èi ovocie z podozrivých zdrojov zo Španielska sa u nás nenachádza. Inšpektori v kontrolách na všetkých úrovniach - od skladov až po predajne pokraèujú ïalej. Bratislava, 1. jún 2011.
Foto: SITA

Telo tehotnej ženy sa pokúša naznačiť, že potrebuje určité chýbajúce živiny a minerály zvláštnym spôsobom. Napríklad túžbou zjesť kriedu či popol. Tehotné ženy môžu mať chuť nielen na slané či kyslé, ale aj na sladké. Na prvom mieste najžiadanejšieho jedla je čokoláda.

Počas deviatich mesiacov potrebuje tehuľka pokoj a ticho

Tehotenstvo dieta matka pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ak nemá žena počas tehotenstva zdravotné problémy, pravidelné cvičenie je pre ňu nevyhnutné. Šport ju udrží vo forme a je prínosom aj pre vývoj plodu a môže potom uľahčiť proces pôrodu.

Sex počas tehotenstva môže ublížiť dieťaťu

Tehotenstvo dieta matka pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Opäť platí, že ak žena nepociťuje žiadne ťažkosti, sexuálna aktivita je v poriadku. Pohlavný styk môže byť, naopak, prospešný pre zdravie, pretože pomáha posilňovať panvové svaly.

Tehotné by si nemali farbiť vlasy ani si maľovať nechty

Woman 358767_640.jpg
pixabay.com

Jediné, čo treba robiť, je venovať viac pozornosti zloženiu kozmetických výrobkov. Tehotné by sa mali vyhnúť zložkám, ako sú toluén, amoniak, resorcinol či formaldehyd. Vysokokvalitné kozmetické výrobky neobsahujú nebezpečné prvky, čiže sa môžu používať aj počas tehotenstva.

Spotreba rýb a vlašských orechov výrazne ovplyvňuje inteligenciu dieťaťa

Tehotenstvo dieta matka ryba
Foto: www.imgur.com

Zdravotné prínosy týchto potravín nemožno poprieť. Vlašské orechy sú bohaté na draslík a horčík, čím posilňujú krvné cievy a srdce a majú priaznivý účinok na nervový systém. Jód v rybách je zas dobrý pre štítnu žľazu. Budúca matka by si mala tieto produkty pridávať do stravy. Ryby aj orechy obsahujú omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú udržiavať zdravý mozog. Ich vplyv na vývoj duševných schopností nenarodeného dieťaťa však nebol vedecky dokázaný.

Stres je mimoriadne nebezpečný pre tehotnú ženu

Tehotenstvo dieta matka pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Samozrejme, že neustály stres neprospieva nikomu, ale ocitnúť sa v stresových situáciách je normálne. V čom je rozdiel, je postoj k stresu. Ak je matka neustále vystresovaná z toho, ako si poradí, je to horšie ako krátky emočný výbuch.

Krém proti striám je nutnosťou

tit strie
Foto: www.imgur.com

Krémy proti striám sú považované za zázračný nástroj, ako vyriešiť kožné problémy súvisiace s tehotenstvom. Ich zloženie sa veľmi nelíši od hydratačného krému. Používanie tohto produktu môže, samozrejme, spôsobiť, že vaša pokožka bude hladšia a pružnejšia, ale všetky strie odstrániť nedokáže. Nemali by ste podceňovať genetiku a ani typ svojej pokožky. Porozprávajte sa s babkou, mamou či tetou o stave ich pokožky po tehotenstve. Pravdepodobne vás čaká to isté.

Konzumácia vody by sa mala počas tretie trimestra znížiť

Flasa voda pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

V minulosti sa tehotným ženám odporúčalo počas tretieho trimestra piť menej vody, aby sa zabránilo opuchu. Vedcom sa však podarilo dokázať, že to nesúvisí so spotrebou vody. Naopak, dostatočne množstvo tieto problémy pomáha riešiť.

Váš život sa po narodení dieťaťa nezmení

Tehotenstvo dieta matka pixabay 5.jpg
ilustračné: pixabay.com

Existuje mnoho spôsobov, ako si zjednodušiť prvé roky mamičkovských povinností, ale váš starý spôsob života to určite zmení. Nebude to lepšie ani horšie, bude to jednoducho iné. Môžete sa vrátiť do práce počas prvých mesiacov vášho dieťaťa, môžete chodiť na spoločné dovolenky, na prvom mieste však bude dieťa a jeho potreby pri plánovaní.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 23. januára 2018Zdroj brightside.me © Najky.sk