Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

14 vecí, kvôli ktorým by vás v minulosti mohli obviniť z čarodejníctva

Forest 704077_640.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: pixabay.com
reklama:
reklama:

Dnes sa to môže zdať ako fikcia, no okolo roku 1692 sa v Saleme rozpútala masový hystéria, ktorá spôsobila smrť 20 ľudí. A za všetkým boli obvinenia z „čarodejníctva“.

Príbehov o čarodejniciach zo Salemu je celá kopa. Niektoré sú viac a iné menej pritiahnuté za vlasy. Pravdou však je, že koncom 17. storočia tu prišlo o život mnoho žien, ktoré boli usvedčené z toho, že sú čarodejnice.

Objavili sa teórie, že masové šialenstvo v Saleme mohli spôsobiť napríklad aj huby, ktoré napadli mestské zásoby kukurice, a u ľudí vyvolali po konzumácii halucinácie. Čokoľvek však bolo príčinou šialeného správania sa obyvateľov Salemu, pravdou je, že za čarodejnice bolo vyhlásených mnoho žien. Stačilo, aby „spĺňali“ toto.

1. Byť ženou

Áno, je to diskriminačné, ale za čarodejnice boli vyhlasované takmer výlučne ženy. V Saleme bolo za čarodejníctvo odsúdených 14 žien, ale aj 6 mužov.

2. Dožiť sa vysokého veku

Staré ženy, či už vydaté alebo slobodné, boli veľmi ľahkými obeťami a obviniť ich z čarodejníctva bolo jednoduché. Nemali totiž veľa síl na to, aby sa ubránili. Najstaršia popravená žena v Saleme mala 71 rokov.

3. Byť veľmi mladá

Ani rozkošná detská tvár nezachránila dievčatká pred obvineniami z bosoráctva. Chudobná Dorothy Goods mala iba štyri roky, keď ju a jej mamu obvinili z čarodejníctva. Jej mama bola dokonca popravená. Dorothy síce prežila, no strávila nejaký čas vo väzení, a to sa odrazilo na jej mentálnom zdraví.

4. Byť chudobný

Chudáci boli veľmi ľahkým terčom pri obvineniach z bosoráctva. Žili na okraji spoločnosti, často žobrali a nikoho nemali. Tak, ako starí ľudia, ani chudobní nemali veľa možností brániť sa.

5. Byť bohatý

Bohaté ženy boli ľuďom tŕňom v oku. Ak bola žena sebestačná a nepotrebovala k životu pomoc mužov, automaticky niečo nebolo s kostolným poriadkom.

6. Mať veľa kamarátok

Ak sa v Saleme pravidelne stretávali skupiny žien, bolo to niečo podozrivé. Skupina žien bez mužskej spoločnosti bola považovaná za diablov spolok.

7. Mať s niekým spor

Mnoho obvinení z čarodejníctva bolo vznesených práve preto, lebo mali ľudia medzi sebou spory. Ak vám totiž niekto ležal v žalúdku a chceli ste mu ublížiť, stačilo povedať, že ste ho videli v noci nahého behať po lese. A podozrenie bolo na svete.

8. Mať veľa detí

Ak si myslíte, že byť ženou v domácnosti by vás pred obvineniami ochránilo, mýlite sa. Ženy, ktoré mali veľa detí, totiž často podozrievali z toho, že kradnú deti.

9. Byť bezdetný

Aj to, že žena nemala deti, bolo podozrivé. A ak sa náhodou niečo zlé stalo dieťaťu zo susedstva, obvinenie bolo na svete.

10. Byť drzá

Taká Rachel Clinton bola pred súdom opísaná ako zatrpknutá a všetečná. Okrem toho roznášala klebety a ohovárala. Takže ak ste v tom čase nesúhlasili s tým, čo povedala nejaká autorita alebo muž, boli ste podozrivá z čarodejníctva.

11. Mať bradavicu alebo materské znamienko

Ak mala žena materské znamienko alebo bradavicu na tvári, bol to znak toho, že obcuje s diablom. Okrem toho to mali byť znaky toho, že dotyčný pije ľudskú krv.

12. Nechať skysnúť mlieko

V Saleme sa za znak pobosorovania považovalo aj to, keď skyslo mlieko. Žena, ktorej sa to stalo, a niekto sa o tom dozvedel, bola na najkratšej ceste k obvineniu z čarodejníctva.

13. Nosiť oblečenie ušité z viacerých materiálov

Veru, zdá sa to nepochopiteľné, ale nosenie odevov ušitých z viacerých typov látok bolo považované za diabolské.

14. Zaoberať sa liečiteľstvom

Liečiteľky, bylinkárky a pôrodné babice – tie všetky boli namiesto toho, aby si ich ľudia vážili, považované za diablove spoločníčky. Boli totiž vzdelané a ohrozovali autoritu cirkvi.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 22. apríla 2016Zdroj www.littlethings.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: