Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

5 mýtov o kotloch na tuhé palivo

Obrazek1.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com

Možno sa pamätáte na staré zaprášené kotolne. Alebo aspoň poznáte z rozprávania, koľko lopát uhlia bolo potrebné prehádzať do pivnice, aby sa mohlo pravidelne prikladať. Moderné kotly na tuhé palivo už nemajú s touto históriou nič spoločné a určite vás prekvapí, aká jednoduchá je ich obsluha. Spísali sme päť najčastejších mylných predstáv o používaní kotlov, ktoré už dávno neplatia.

Mýtus 1: Musíte štiepať drevo alebo skladať uhlie

Kotly, ktoré spaľujú uhlie majú stále svojich priaznivcov hlavne pre výhodnú cenu paliva. Kúrenie drevom zase predstavuje osvedčený a tradičný spôsob vykurovania na chatách, ale aj v rodinných domoch. Existuje však aj tretia možnosť, čím kúriť. Kotly na pelety spaľujú malé lisované valčeky, ktoré si môžete jednoducho kúpiť alebo objednať. Vyrábajú sa ekologicky z drevených pilín. Peletky sa skladujú jednoducho vo vreciach (po 15 kilogramoch) alebo voľne uložené a sú určené rovno na nasypanie do kotla.

Mýtus 2: Do kotla musíte prikladať ručne

Ak kúrite drevom, tak sa ručnému prikladaniu nevyhnete. Prisypávanie uhlia a hlavne peliet si môžete uľahčiť. Automatické kotly využívajú svoje veľké násypné šachty a dopravníky, a tak dokážu zaistiť plynulý prísun paliva. Kotol na pelety sám zapáli oheň v horáku, sám prikladá a v momente, keď už netreba kúriť, oheň v horáku uhasí. O rozkurovanie a udržiavanie ohňa sa tak nemusíte skoro vôbec starať. Stačí len raz za niekoľko dní doplniť zásobník paliva.

Obrazek2.jpg
Foto: Adobe Stock

Mýtus 3: Po návrate domov treba najskôr zakúriť

Príchod do studeného domu alebo vstávanie do rannej zimy nie je nič príjemné. Vývoj v technológiách zasiahol aj do fungovania automatických kotlov na tuhé palivo, ktoré sa dajú cez internet riadiť na diaľku. Pomocou aplikácie a inteligentného telefónu alebo počítača môžete automatický peletový kotol zapnúť a vzdialene ovládať teplotu v dome. Samozrejmosťou je tiež napojenie na izbový termostat alebo vonkajší snímač teploty.

Mýtus 4: Kotol znečisťuje ovzdušie

Prevádzka kotlov na tuhé palivo a množstvo vypúšťaných spalín je pod drobnohľadom už mnoho rokov. Nielen naša legislatíva, ale aj Európska únia stanovila prísne podmienky, ktoré musia spĺňať všetky nové peletové kotly a ďalšie tuhé palivá. Používaný pojem ekodizajn označuje požiadavku na nízkoemisnú prevádzku kotlov podľa nariadení Európskej únie. Dopad na životné prostredie a okolité ovzdušie je minimalizovaný, či už pri používaní dreva a peliet, alebo aj v prípade uhlia.

Obrazek3.jpg
Foto: Adobe Stock

Mýtus 5: Prevádzka kotlov bude zakázaná

To sa dá čakať v prípade kotlov 1. a 2. emisnej triedy, ktoré vypúšťajú veľa škodlivín. Používanie ostatných ekologických kotlov na tuhé palivo je bez obmedzení podporované a navyše na kotly spaľujúce biomasu – kotly na tuhé palivo, peletky, brikety, štiepku a kusové drevo –⁠ môžete získať dotáciu v rámci programu Zelená domácnostiam.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 16. septembra 2022