5 „spôsobov“, ktoré ľudia prestali z dobrého dôvodu používať

Zdieľať
Jedlo v posteli pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Dobré spôsoby sú dôležité, pokiaľ chcete pôsobiť ako slušná a civilizovaná osoba. To, čo by bolo pred 100 a viac rokmi bežné, sa dnes považuje za neprijateľné. Pomyslite si na to, keď sa budete najbližšie sťažovať, že by mohli mať ľudia lepšie správanie.

1. Diktát módy spôsobujúci zdravotné problémy

Nie je to tak dávno, čo ženy museli povinne nosiť korzety. Tie boli utiahnuté tak veľmi, že ženám často spôsobovali mdloby. Stávalo sa to tak často, že už sa nedalo rozoznať, kedy je to naozaj a kedy to žena len hrá. Vládla vtedy predstava, že predvádzanie bezvedomia mohol byť spôsob, ako sa ženy prispôsobovali viktoriánskym normám a predpokladom o pohlaví, skromnosti a zdraví.

Korzet pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

2. Utieranie rúk o obrus a odhadzovanie vidličiek

Keby ste dnes odhodili vidličku a svoje mastné ruky si utreli o obrus v reštaurácií, ľudia by si pomysleli, že vás vychovali vlky. Pred renesanciou to však bolo normálne. Obrusy boli na stole práve preto, aby si mohli hostia do nich utrieť ruky. Vidličky zas boli považované za zženštilé a podozrivé, čiže najčastejšie skončili na zemi. Veci sa zmenili po roku 1500, kedy začalo byť stolovanie známkou európskej elity.

Stolovanie prestieranie pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

3. Súboje ako riešenie konfliktov

Do 19. storočia sa súboje považovali za čestný spôsob, ako si mohli páni zachovať tvár a uspokojiť svoju česť. Súboje oplývali vlastnými pravidlami etikety. Ak sa človek, ktorý začal boj, najprv ospravedlnil, súboj sa nemusel uskutočniť. V opačnom prípade si dvojica vyzdvihla svoje zbrane a začala bojovať. Cieľom bolo súpera zraniť, vydesiť či priamo zabiť.

Zbrane suboj pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

4. Potláčanie úsmevu pri fotografovaní

Existuje dôvod, prečo sa ľudia na starých fotografiách tvária tak vážne a nie je to preto, lebo zmysel pre humor je modernou záležitosťou. V polovici 19. storočia boli fotoaparáty hrozne pomalé, preto zväčša nezachytili skutočný úsmev. Navyše, bolo považované za prijateľné tváriť sa neutrálne, aby sa nestalo, že bude fotografia rozmazaná.
Keď sa technológia začala zlepšovať a fotografie boli kvalitnejšie, ľudia sa nich viac začali usmievať.

Fotoaparat fotografie pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

5. Party s večerou v posteli

Raňajky v posteli? Čo tak celá večera? Staroveké grécke večierky vyzerali úplne inak ako ich moderné náprotivky. Gréci nesedeli za stolmi, jedáleň bola zaplnená posteľami a stolujúci mali malé stolíky s jedlom. Opierali sa o vankúše a rovnováhu udržiavali tým, že boli trochu naklonení nabok a nohy mali ohnuté v kolenách.

Jedlo v posteli pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom