V domácnosti a predovšetkým v kuchyni využívame veľmi veľa tipov a trikov, ktoré nám často dokážu uľahčiť prácu. Vedia nám pomôcť pri čistení, varení a podobne. Nie všetky sú však naozaj pravdivé. Prečítajte si sedem mýtov z kuchyne, ktorým väčšina z nás doteraz naozaj verila.
5 mýtov o cukre, ktorým by ste mali prestať veriť
1. Vyhoďte špagety na stenu
Ak chcete skontrolovať, či sú špagety po varení „al dente“, mali by ste ich hodiť v kuchyni o stenu. Ak sa držia, majú ideálnu konzistenciu. Tak by to malo byť. Zistíte to však len vtedy, keď ich skutočne ochutnáte. Môžu byť totiž na vonkajšej strane mäkké, takže sa prilepia na stenu, ale stále môžu byť tvrdé vo vnútri. Na druhej strane, rezance môžu byť už príliš mäkké, príliš lepkavé alebo príliš teplé, ktoré sa tiež udržia na stene, nie sú však „al dente“.
2. Olej vo vode
Olej vo vode by mal zabrániť spojeniu cestovín. Toto však dosiahnete iba dostatočným množstvom vody v hrnci. Olej by plával iba na povrchu vody alebo ležal na povrchu rezancov. Takže žiadne pridávanie oleja do vody počas varenia cestovín. Naozaj to nemá žiadny význam.
3. Soľ vo vriacej vode
Rezance sú varené v osolenej vode, samozrejme. Ale kedy má byť soľ pridaná do vody? Ak je ešte studená alebo tesne pred dosiahnutím bodu varu? Na tom, kedy sa soľ pridá do vody, vraj nezáleží. Soľ totiž nikdy neurýchli jej varenie. Neosolená voda sa začína variť pri 100 °C, osolená voda pri teplote približne 101 °C.
4. Udržujte avokádo čerstvé
Ak máte avokádo rozrezané napoly, ale chcete spotrebovať len polovicu, dajte si tú bez kôstky. Pretože druhá polovica s kôstkou zostane dlhšie čerstvá. To je teória. V praxi to však nie je potvrdené. Iba časť tesne pod kôstkou ostáva čerstvá, pretože tu nie je žiadny vzduch. Inak vám avokádo dlho čerstvé nevydrží. Rovnako, ako u jabĺk, však môžete na rezaný povrch naniesť citrónovú šťavu, aby ste zabránili zhnednutiu avokáda.
5. Vyčistite okná novinami
Dobre známa domáca metóda je čistenie okien novinovým papierom. Alebo presnejšie, pokrčiť noviny a tak vyčistiť a vysušiť okno. Táto metóda je však taká stará, že pochádza z obdobia, keď čierna tlač obsahovala olovo. Preto novinový papier dodával sklu olovnatosť. V súčasnosti sa odporúča jednoduchá tkanina z mikrovlákna.
6. Špenát obsahuje veľa železa
Nielen známy Pepek námorník preslávil špenát. Predovšetkým vysoký obsah železa významne prispieva k predstave o tejto zdravej zelenej listovej zelenine. Je to však chyba. Špenát vraj vôbec neobsahuje veľa železa. V 19. storočí sa mali ľudia pomýliť a urobiť chybu v nutričnej tabuľke na jedno desatinné miesto a špenátu bol teda udelený desaťnásobok množstvo železa.
7. Lyžička v hrdle fľaše
Vloženie striebornej lyžičky do hrdla už otvoreného šampanského má zabrániť úniku oxidu uhličitého. Táto metóda je určite známa aj vám. Lyžička sa obalí chladom, čím sa zmenší veľkosť otvoru a tým pádom zabráni rýchlemu unikaniu bubliniek. Táto metóda je však zanedbateľná. Nemá takmer žiadny účinok. Pokiaľ chcete bublinky zachrániť pred vyprchaním, pomôže len rýchle zatvorenie sektu a vloženie do chladničky.