7 (takmer) nesmrteľných zvierat, ktoré môžu žiť prakticky večne

Zdieľať
Pomalka youtube.jpg

Tieto stvorenia našli prameň mladosti a mohli by pokojne žiť večne. Dokážu sa regenerovať natoľko, že žijú nesmierne dlho. Chceli by ste to aj vy?

Medúzy

Medúzy známe ako Turritopsis dohrnii sa považujú za nesmrteľné. Podľa National Geographic našiel tento druh spôsob, ako podvádzať smrť tým, že skutočne zvráti proces starnutia. Ak je medúza zranená či chorá, vráti sa do mladšieho štádia a následne dorastá znovu do dospelosti.

Homáre

Tieto zvieratá bežne zomierajú na choroby, nie na starobu. Na rozdiel od ostatných zvierat rastú a rozmnožujú sa až do svojej smrti. Homár, ktorého našli na pobreží Newfoundlandu, mal okolo 140 rokov, pritom bežne sa samce dožívajú približne 30 a samice okolo 54 rokov.

Korytnačky

Robustné korytnačky sú známe svojou dlhovekosťou, výskumy však dokázali, že časom sa ich orgány doslova rozpadajú. New York Times uviedol, že korytnačky by mohli žiť večne, keby sa dokázali vyhnúť predátorom a chorobám.

Ploché červy

Ploskule sú známe svojimi regeneračnými schopnosťami. Rozrežte a ich a budú z nich dva tvory. Zdanlivo neobmedzená regenerácia platí aj na starnutie a poškodenie tkaniva, čo umožňuje červom žiť v podstate neobmedzene dlho.

Veľryby

Dobre, nejde naozaj o nesmrteľné zvieratá, ale veľryba grónska je najstaršiím žijúscim cicavcom na Zemi. V 90. rokov objavili vedci veľryby, ktoré mali zjazvenia po zbraniach pochádzajúcich z 19. storočia. Najstaršia známa veľryba grónska mala 211 rokov.

Baktérie

Deinococcus radiodurans je extrémofilná kokovitá baktéria odolávajúca radiácii. Tieto baktérie síce môžu zomrieť, ale dokážu sa vďaka regenerácii DNA prinavrátiť k životu. Môžu prežiť chlad, dehydratáciu, vákuum i poliatie kyselinou. Dokážu odolávať 1,5 miliónu radónov gamma žiarenia.

Pomalky

Tardigrady alebo pomalky sú kmeň zvliekavých špirálovcov. Ide milimetrové živočíchy s valcovitým telom a štyrmi pármi bradavicových parapódií na konci s pazúrikmi. Tieto stvorenia sa dokážu uviesť do stavu kryptobiózy, čím sa ich metabolizmus zastaví a môžu tak žiť večne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom