Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 faktov o zvieratách, ktoré vám na hodinách biológie nikto nepovedal

Bodkovana ryba pixabay.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Keby učitelia povedali študentom o týchto zvieratách a ich miestami zvláštnych návykoch, určite by už žiaden z nich nikdy nevynechal ani jednu hodinu. Ak ste si mysleli, že zvieracia ríša je nudná, presvedčíme vás o opaku.

Žaba, ktorá úplne zamrzne, dobrovoľne

Aljaska zaba.jpg
www.reddit.com

Aljašská žaba zamrzne na šesť až sedem mesiacov. Keď mráz pokrýva telo žaby, jej pľúca a srdce prestávajú pracovať a krv prestáva cirkulovať. Žaba však má mechanizmus, ktorý znižuje bod tuhnutia krvi a ostatných biologických tekutín, čo jej pomáha prežiť počas mrazov. Ako náhle príde jar, žaba sa znova prebudí a žije akoby nič.

Ryba, ktorá vytvára dokonalé geometrické hniezdo

Ryby ocean.jpg
imgur.com
Bodkovana ryba pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Tajomné geometrické vzory na dne Tichého oceánu sú prácou druhu Arothron hispidus. Tieto vzory sú určené na zhromažďovanie jemných častíc piesku, ktoré tomuto druhu pomáhajú prežiť v oceáne.

Pruhy zebier neslúžia ako maskovanie

Zebra pixabay 1.jpg
ilustračné: pixabay.com

Dlho si všetci mysleli, že toto netradičné sfarbenie má slúžiť ako maskovanie. Vedci však zistili, že slúži „iba“ na odplašenie hmyzu, pohľad na pruhy je preň veľmi nepríjemný.

Alkohol pomáha rybám prežiť ťažké zimy

Zlate rybky pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Keď zlaté rybky cítia, že prichádza zima, ich telá začnú produkovať etanol. Špeciálne bielkoviny v ich telách menia kyselinu mliečnu na alkohol. Vysoká koncentrácia etanolu udržuje tenké bunkové membrány rýb pred zamrznutím.

Obrovský žralok nehryzie

Zralok reddit.jpg
www.reddit.com

Tento žralok je druhým najväčším po žralokovi veľrybom. Hoci obidvaja vyzerajú na to, že by dokázali zhltnúť aj veľké ryby či dokonca človeka, nie sú nebezpečné. Jedia iba planktón.

Varan komodský je veľmi slabý

Varan komodsky pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Napriek svojmu hrozivému vzhľadu a skutočnosti, že sú najväčšími jaštermi na planéte, majú v skutočnosti varany komodské zahryznutie slabšie ako domáca mačka. Ak by chceli niekoho skutočne uhryznúť, pravdepodobne by si poškodili čeľusť. Neznamená to však, že nie je tento druh nebezpečný. Loví pomocou jedovatých slín.

Regalecus glesne je neuveriteľné dlhá ryba

Kral herringov.jpg
www.reddit.com

Ryba je označovaná ako Kráľ sleďov a meria neuveriteľných 5,5 metra. V Guinessovej knihe rekordov je zapísaná ako najdlhšia žijúca ryba, ktorá má kostru.

Odtlačky prstov koál sú takmer totožné s ľudskými

Koala pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Austrálski vedci zistili, že koaly majú odtlačky prstov rovnako ako ľudia. Sú také podobné, že aj odborníci majú problém s ich rozlíšením.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 26. februára 2018Zdroj brightside.me © Najky.sk
K téme
reklama:
reklama:
reklama: