Technologický pokrok v posledných desaťročiach spôsobil, že občas máme pocit, akoby sme žili v sci-fi filme. Najmä v medicíne dochádza k výrazným pokrokom a inovácií je v tejto oblasti viac než dosť. Budúcnosť zdravotníctva vyzerá pre ľudstvo optimisticky.
10 nových druhov zvierat, o ktorých sa predpokladá, že sa v budúcnosti objavia
Holografická anatómia
Je to niečo podobné, ako v seriáli Kosti. Spoločnosť Microsoft pracuje na HoloLens, zariadení, ktoré projektuje digitálne informácie na miesto, kam sa človek pozerá. Predstavte si, aké ľahké bude pre budúcu generáciu doktorov skúmať ľudskú anatómiu.
Google kontaktné šošovky
Spoločnosť Google už dlho pracuje na digitálnych multi-senzorických kontaktných šošovkách. Diabetikom neustále merajú hladinu glukózy v krvi.
„Tlačené“ orgány či končatiny
O 3D tlači ste už určite počuli. Možno ju využiť aj v medicíne. Nové končatiny či orgány sa môžu predsa vytlačiť. Vedci v súčasnosti hľadajú spôsoby tlače biokompatibilných materiálov a buniek, ktoré potom môžu byť použité na vytvorenie živých tkanív.
Inteligentný chirurgický nôž
„Chirurgická onkológia“ je účinný spôsob, ako poraziť rakovinu. Chirurgovia však potrebujú odstrániť aj blízke tkanivá. S novým nástrojom iKnifem, ktorý testuje spoločnosť Imperial College v Londýne, bude riziko zanechania akýchkoľvek rakovinových buniek u pacienta minimalizované. Tento nástroj skenuje a rýchlo identifikuje nádorové oblasti a neostáva žiadna šanca na opätovné získanie rakovinových buniek.
Zobrazovacia technológia pre lepšiu diagnostiku
Pomocou rádiológie je možné diagnostikovať starostlivejšie a rýchlejšie. Predstavte si skener, ktorý by mohol okamžite zistiť choré oblasti a poskytnúť biologické znaky a symptómy.
Rýchlejšie klinické skúšky
Na rozdiel od dnešných dlhých a drahých klinických štúdií by v budúcnosti mofha byť diagnostika a klinické pokusy robené rýchlejšie. Technológia Harvard Organs on Chips prináša mikročipy reprezentujúce modely ľudských buniek.
Roboty v zdravotníctve
Roboty už nie sú vecou budúcnosti. Vedci dokonca skúšajú nové TUG roboty, ktoré dokážu v nemocnici prenášať až 450 kg materiálu a klinických zásob. Technologickým asistentom je aj RIBA, priateľská robotická sestra, ktorá dokáže pacientov starostlivo zdvihnúť z a do postele a invalidných vozíkov. Opatrovatelia už nebudú bojovať s bolesťami chrbtice.
Vlastníctvo údajov
Už sa vám niekedy stalo, že bol váš zdravotný spis stratený, nesprávne interpretovaný či ste k nim nemali prístup? Je to kvôli tomu, že zdravotné údaje sú vlastníctvom nemocníc, inštitúcií a laboratórií. Vďaka použitiu zdravotných senzorov bude v budúcnosti všetko k dispozícii pacientom i doktorom.