Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 vecí, ktoré boli pred 25 rokmi zložité a dnes sú super easy

Shutterstock_523947019.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Shutterstock

BRATISLAVA 11. septembra (Najky.sk) – Čas letí neuveriteľne rýchlo. Niekedy máme pocit, že sa takmer nič nezmenilo. Až do momentu, kým zbadáme staré fotky. Okrem nostalgie si povieme: „Bože, to čo som mala na sebe?” Nie je to však iba o móde. Veľa vecí sme robili prácne. Strávili sme nad tým hodiny, možno aj dni. Dnes to dokážeme v priebehu pár sekúnd. Vybrali sme veci, ktoré si zaslúžia pozornosť.

#1 Telefonovanie

V roku 1995 sa nám ani nesnívalo o nejakom smartfóne. Vyvolení nosili prvé „tehly”. My ostatní sme boli odkázaní na pevnú linku. Hodiny sme čakali na jeden telefonát, ktorý sa nakoniec často ani neuskutočnil.

Mnohí využívali telefónne búdky. Dnešné deti ich môžu vidieť iba v múzeu.

Dohadovanie stretnutí bolo tiež iné. Ak sme sa s niekým dohodli o 17:00 na stanici, museli sme tam obaja byť. Dnes stačí telefonát alebo sms-ka: „Prepáč, budem 10 minút meškať.“

Shutterstock_1557913400.jpg
Foto: Shutterstock

#2 Zoznamovanie sa

Už existovali spôsoby, vďaka ktorým sme sa pri prvom kontakte nemuseli stretnúť osobne. Zoznamka v novinách či na teletexte robila zo zoznamovania nový zážitok. Stále však prevažovalo osobné stretnutie.

Dnes nemusíte vytiahnuť päty z domu. Online aplikácie vám umožňujú mať nové rande pokojne každý večer. Dokonca si to rande môžete dať online. Stretnete sa, až keď objavíte vzájomné sympatie.

Vedeli ste, že …

… online zoznamovanie viac uprednostňujú muži?

Môže za to strach z odmietnutia. Ten je v online prostredí minimálny oproti bežnému zoznamovaniu.

#3 Výhodné nákupy

Zľavy sme mali rovnako radi ako teraz. Ale odkiaľ sa o nich dozvedieť? Nejaké letáky nám pristáli v schránke, no bolo ich málo. Ak sme chceli vedieť, kde majú najlacnejšiu ryžu, museli ste si všetky obchody obehnúť osobne.

Dnes vám stačí pár klikov na počítači či smartfóne a hneď viete, kam pôjdete na nákupy. Má to aj iné benefity. Neviete, čo variť? Pozriete si akciu v Kauflande a hneď máte desiatky tipov. Navyše, vo viacerých potravinových letákoch nájdete aj recepty z akciových potravín.

#4 Fotografovanie

„Pozor, vyletí vtáčik,” ozvalo sa z úst fotografa. Potom sme pár dní čakali, kým nám odovzdal fotky. Niektoré boli krásne, na iných sme sa tvárili ako kyslé uhorky. No nič sa s tým nedalo robiť.

Dnes už nepotrebujete ani fotoaparát. Má ho každý pri sebe. Pokojne vytvoríte aj 200 záberov a vyberiete si len tie najlepšie. Fotku máte hneď a do fyzickej podoby sa dostanú len tie najlepšie.

Shutterstock_677369533.jpg
Foto: Shutterstock

#5 Počúvanie hudby

Rádio alebo kazeta. To boli najčastejšie spôsoby. Nahrávali sme z rádia. S páskou nastavenou a pripravení stlačiť REC, keď začne hrať tá skvelá pesnička.

Viete, že …

… magnetofónová kazeta vytvorila revolúciu vo svete hudby?

Práve v 90. rokoch v našich domácnostiach prebrala žezlo od LP.

Dnes sa nemusíte obmedzovať na nejaké médium. Pesničku si stiahnete z internetu kedykoľvek a pustíte si kdekoľvek. Alebo si ju jednoducho pustíte z youtube. Veď načo plniť pamäť.

#6 Komunikácia učiteľ – rodič

Poznámka v žiackej knižke bol dostatočný odkaz, ktorý sa šikovnejším podarilo aj skryť. Často učiteľ poslal odkaz priamo po žiakovi. 100 % informácie rodič dostal až na ZRPŠ.

V roku 2020 rodič vie o známke či poznámke skôr ako žiak. Stačí jedna aplikácia a mládežníci majú po tajomstvách. Odpadajú im starosti so skrývaním zlých známok. Tento čas môžu venovať hľadaniu efektívnej výhovorky.

#7 Čítanie noviniek

Čo sa deje doma a vo svete? Kto koho ohovoril, okabátil alebo pobozkal na verejnosti? Dozvedali sme sa to hlavne z denníkov, bulváru a televízie. Na čerstvé informácie sme si museli počkať.

Dnes vás dobehnú bez toho, aby ste chceli. Veľmi ťažko vás obíde nejaká novinka. Stačí si prebehnúť news feed na Facebook-u a viete úplne všetko. Dokonca aj to, čo vás nezaujíma.

#8 Návštevy

Tu sa až tak veľa nezmenilo. Ale predsa sa nájdu rozdiely. Komunikácia nebola na takej úrovni, ako je to teraz. Nečakaná návšteva sa vám mohla vo dverách objaviť prakticky kedykoľvek. A vám to vôbec nevadilo.

Dnes sa pojem „nečakaná návšteva” takmer vytratil. Veď nikto nebude merať cestu zbytočne, ak nie ste doma a preto vám dopredu zavolá, alebo napíše. A z toho dôvodu (skoro) vždy presne viete, kto príde.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 11. septembra 2020