Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

8 vecí, ktoré ste o močení určite netušili

žena, cikanie, močenie, potreba
8
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: thinkstockphotos.com

Váš moč môže toho povedať veľa o vašom zdraví. Tieto zaujímavé fakty vám priblížia informácie, o ktorých ste v súvislosti s močením nevedeli.

Moč v skutočnosti nelieči poštípanie medúzou

Moč
ilustračné: thinkstockphotos.com

Pamätáte si scénu z Priateľov, keď Monicu poštípala medúza a Joey jej miesto potom omočil? Nie je dokázané, že by mal moč nejaké antibakteriálne vlastnosti a bol liečivý. Ak vás teda na pláži niekedy poštípe medúza, nenechajte svojho priateľa, aby na vás močil.

Ste strojom na výrobu moču

Toaleta, žena, močenie
ilustračné: thinkstockphotos.com

Telo produkuje každý deň dva až dva a pol litra moču. Neznamená to však, že musíte piť neuveriteľne veľa vody, aby ste si ju potom doplnili. Nepochádza totiž len z toho, čo pijete, ale aj z ovocia a prijímaného jedla.

Je to prirodzený detox

Muž, toalety, močenie
ilustračné: thinkstockphotos.com

Močenie môže byť ten najzdravší dostupný detox. Moč je tvorený obličkami (prirodzený systémom filtrácie) a pomáha zbaviť telo toxínov a iných odpadov.

Môžete močiť priveľa

káva, nápoj
ilustračné: pixabay.com

Močenie každú hodinu nie je normálne, pokiaľ nepijete veľa vody alebo nekonzumujete diuretiká ako káva či alkohol. Nadmerné močenie nie je samo osebe nebezpečné, môže však signalizovať vážnejší problém. Napríklad cukrovku, hyperaktívny mechúr, infekciu, problémy s prostatou či so srdcom.

Niektorí nemôžu močiť vôbec

žena, cikanie, močenie, potreba
ilustračné: thinkstockphotos.com

Verte tomu či nie, niektorí ľudia, aj napriek tomu, že majú mechúr naplnený po okraj, sa nemôžu vycikať. Zvyčajne je tento stav sprevádzaný bolesťou a treba okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Je OK, keď smrdí

špargľa
ilustračné: pixabay.com

Pokiaľ nejde o zápach rybaciny, ktorý signalizuje infekciu, je to v poriadku. Za vôňu moču môže totiž aj vaša strava. Špargľa, karí a čili papričky menia jeho vôňu. Páchnuci moč môže byť aj výsledkom dehydratácie, pretože je viac koncentrovaný.

Môžete močiť nesprávne

žena, cikanie, močenie, potreba
ilustračné: thinkstockphotos.com

Najlepšie je pri močení relaxovať a nechať tomu prirodzený priebeh. Určite pri tom nestresujte a nezakrývajte si žiadne otvory.

Môže vyzerať ako dúha

dúha, sladké
ilustračné: pixabay.com

Normálna farba moču sa pohybuje od bledožltej až po farbu jantáru. Ale pigmenty z potravín a liekov môžu dať moču aj nezvyčajnejšie odtiene. Niektoré lieky ho menia na červený, iné na výrazne žltý. K zmene farby dochádza aj pri niektorých zdravotných problémoch, ako sú nefungujúca pečeň či porfýria.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 18. mája 2018Zdroj www.rd.com © Najky.sk