Väčšina dievčat prechádza pubertou vo veku 9 až 14 rokov. Toto obdobie je poznačené výraznými zmenami – začnú rásť prsia, začína menštruácia, telo produkuje chĺpky aj na miestach, kde by ste to pred tým nepovedali, a začne sa prejavovať celulitída.
Modelka z pánskeho časopisu šokovala fotkou bez retuše! Všetky modelky vraj majú celulitídu!
Pre väčšinu dievčat je to aj čas emočných výkyvov. Mnoho dospievajúcich dievčat začína mať romantické pocity a začína sa zaoberať svojím vzhľadom. Mladé ženy si myslia, že by mali vyzerať ako modelky a keď to tak nie je, ich sebavedomie sa dostáva na bod mrazu.
Hoci väčšina žien, áno, aj celebrít, má celulitídu, mnoho z nich nepozná o nej základné fakty.
Čo to je celulitída?
Je to tuk, ktorý sa zhromažďuje vo vankúšikoch tesne pod povrchom kože. Každý má vrstvy tuku pod kožou, preto aj štíhle osoby môžu mať celulitídu.
Kde sa prejavuje?
Celulitída je najbežnejšia na stehnách a zadku. Objaviť sa môže však aj na prsiach, podbrušku či ramenách.
Ako vyzerá celulitída?
Nenadarmo sa celulitíde hovorí aj pomarančová koža. Presne tak totiž vyzerá. Mierna celulitída nemusí byť viditeľná voľným okom, objaví sa až po stlačení kože. Závažnejšia celulitída už viditeľná je – pokožka je nerovná, s malými hrbolčekmi.
Kto ju môže dostať?
Väčšina žien má celulitídu, bez ohľadu na vek, postavenie, životný štýl či typ postavy. Údajne ju má 80 až 98 % žien.
Čo ju spôsobuje?
Existuje niekoľko faktorov, ktoré môžu mať na jej vznik vplyv. Patria k nim gény, strava, metabolizmus, dehydratácia, tehotenstvo a hormonálne zmeny.
Je celulitída závažným zdravotným stavom?
Nie, nie je. Väčšina ľudí hľadá prostriedky, ako sa jej zbaviť, len preto, že sa im nepáči, ako vyzerá. Pre zdravie však nie je škodlivá.
Dá sa jej predchádzať?
Nedá sa jej úplne zabrániť, ale zmenou životného štýlu sa dá dosiahnuť, aby nebola veľmi výrazná. Strava s množstvom ovocia a zeleniny, hydratácia, obmedzenie fajčenia, pravidelné cvičenie a udržiavanie si zdravej váhy určite zaberá.
Je liečiteľná?
Neexistuje liečba, ako sa celulitídy zbaviť. Vyššie spomínané spôsoby jej pomáhajú predchádzať, resp. ju zmierniť. Dermatológovia však neustále pracujú na liečebných postupoch, ako sú vlnová terapia, laserová liečba a rôzne krémy.
Je nevyhnutné navštíviť doktora?
Celulitída nie je závažným zdravotným stavom, preto návšteva doktora nie je nevyhnutná. Ak vás však obťažuje, môžete si dohodnúť stretnutie s dermatológom a porozprávať sa s ním o svojich možnostiach.