9 každodenných vecí, kvôli ktorým hlúpneme

Zdieľať
svetlo, žiarovka
ilustračné: pixabay.com

Technológie a moderná spoločnosť by nás mali urobiť múdrejšími, je to však naozaj tak? Inteligentné prístroje každého druhu nám život uľahčujú, na druhej strane však už nemusíme rozmýšľať toľko ako kedysi, čiže, povedané na rovinu, hlúpneme. Hlúpneme však aj „vďaka“ iným veciam. Zaujíma vás, ktoré to sú?

Jedlo

junk food, jedlo
ilustračné: pixabay.com

Sladkosti, kola, rýchle občerstvenie a ďalšie tzv. dobroty sú jedným z najbežnejších spôsobov, ako svoj mozog poriadne unaviť. Podľa jednej štúdie už po piatich dňoch nezdravého stravovania sa dochádza k poškodeniu pamäťovej funkcie, pozornosti, rýchlosti a nálady.

Cvičenie

cvičenie
ilustračné: pixabay.com

Možno máte pocit, že keď po každom cvičení máte svalovicu a bolesti a mali by ste s tým prestať. Aj nedostatok cvičenia môže poškodiť mozog. Cvičenie má množstvo výhod, vrátane zlepšenia nálady, lepšieho duševného výkonu, lepšej pamäti.

Svetlo

svetlo, žiarovka
ilustračné: pixabay.com

Menej svetla síce môže zvýšiť pocit romantickej atmosféry, ale podľa vedcov to nepomáha mozgu. Časté trávenie času v slabo osvetlených miestnostiach a kanceláriách môže zmeniť štruktúru mozgu a poškodiť pamäťovú schopnosť a schopnosť učiť sa.

Multitasking

multitasking
ilustračné: pixabay.com

Myslíte si, že multitasking vám je vlastný a robenie niekoľkých vecí naraz z vás urobí chytrejšieho človeka? Je to práve naopak. Skákanie od jednej veci k druhej bez toho, aby ste úlohu dokončili, je pre mozog mätúce. Zbytočne to človeka rozptyľuje a vedie k zlým rozhodnutiam.

Upozornenia

telefón, smartfón
ilustračné: pixabay.com

V dnešnom svete nepoužívajú ľudia telefóny na to, aby sa mohli s niekým skontaktovať, ale aby mali neustály prístup ku všetkému. Neustále upozornenia sú potom rozptýlením a môže dôjsť k závislosti. Mozog si na to zvykne a budete chcieť mať neustálu kontrolu nad telefónom.

Práca

práca
ilustračné: pixabay.com

Staré príslovie hovorí „pracovať chytrejšie, nie tvrdšie“. Pokiaľ ide o maximalizáciu duševných schopností, príliš veľa práce môže mať opačný efekt. Pri práci 12 hodín denne nebudete kreatívni a budete menej presní.

Raňajky

cereálie
ilustračné: pixabay.com

Miska cereálií na raňajky? To nie je najlepší nápad. Bežne sa v nich totiž nachádza konzervačná látka BHT, ktorá zasahuje do mozgových signálov.

Fľaša vody

voda
ilustračné: pixabay.com

Aj mierna dehydratácia môže mať nepriaznivé účinky na vaše duševné schopnosti. Pitie dostatočného množstva vody je rozhodujúce pre zabezpečenie chemickej rovnováhy v mozgu. Preto dbajte o to, aby bola vaša fľaša vždy plná.

Technológie

tablet
ilustračné: pixabay.com

Bez svojho notebooku si neviete predstaviť deň? Keď ho nemáte pri sebe, nahrádzate si ho tabletom či smartfónom? Kvôli technológiám už nemá mozog čas hlboko premýšľať, tvoriť, hľadať nové spojenia medzi vecami. Skúste sa trochu menej obklopovať prístrojmi a zamerajte sa na seba.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom