Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako na poistenie auta v roku 2021?

Poistenie auta.jpg
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Pixabay

Poistenie motorového vozidla je základnou povinnosťou každého vodiča. Vo všeobecnosti máte v tomto smere dve možnosti. Buď si vyberiete iba povinné zmluvné poistenie (PZP), alebo si k nemu pridáte ešte havarijné poistenie (KASKO). Nič sa na tom nemení ani v roku 2021. Platia tu však určité pravidlá, o ktorých si povieme v našom článku.

Základné informácie

Pri PZP je situácia jasná. Povinnosť uzatvoriť zákonné poistenie vozidla totiž vyplýva zo zákona č. 381/2001 Z. z. Túto povinnosť si pritom musíte splniť ešte predtým, ako prvýkrát so svojím autom vyrazíte na cestu.

PZP nie je viazané na konkrétnu osobu, ale vzťahuje sa na škodu spôsobenú vozidlom uvedeným v poistnej zmluve, ktorú ste spôsobili vašou chybou. Zodpovedá za ňu ten, kto v čase vzniku škodovej udalosti vozidlom disponoval, čiže ho mal vo vlastníctve. Dávajte preto pozor, komu auto požičiavate.

Uzatvorením tohto poistenia je samozrejme prenesená zodpovednosť za finančné vyrovnanie škody z poisteného na danú vybranú poisťovňu. Pochopiteľne, ak ste zapríčinili nehodu, peniaze z vašej poistky idú druhej strane. V tomto je najväčší rozdiel medzi PZP a KASKOM, pri ktorom vám poisťovňa hradí škodu aj v tom prípade, že ste spôsobili nehodu vy.

Poistený má z poistenia zodpovednosti právo, aby poisťovňa za neho uhradila poškodenému uplatnené a preukázané nároky na náhradu:

 • ujmy na zdraví a nákladov pri usmrtení,
 • vzniknutej škody poškodením, zničením, odcudzením alebo stratou veci,
 • ušlého zisku.

V prípade, že si poisťovňa nesplnila svoje povinnosti, máte právo aj na náhradu účelne vynaložených nákladov spojených s právnym zastúpením pri uplatňovaní nárokov z poistného plnenia.

Naproti tomu, havarijné poistenie je čisto komerčný druh poistenia, a teda aj podstatne drahšie ako PZP. Pred výberom auta a sledovaním rôznych videorecenzií vozidiel je preto rozumné vziať do úvahy aj finančné náklady do budúcna v spojitosti s týmto poistením. Medzi jednotlivými značkami a typmi vozidiel je v tomto smere veľký rozdiel.

Samozrejme, nad havarijným poistením sa oplatí uvažovať najmä v prípade nových či zánovných automobilov, čiže ak je cena auta vyššia.

Cena poistenia

Cena je pochopiteľne prvou a najzákladnejšou informáciou, ktorú budete pri výbere konkrétnej ponuky PZP zvažovať. Ovplyvňujú ju najmä segmentačné kritériá, a to nasledovné:

 • vek vodiča – dvadsiatnik si priplatí viac ako vodič v strednom veku
 • miesto bydliska – čím menšie mesto, tým je cena priaznivejšia
 • výkon a objem vozidla – čím väčšie, tým je cena vyššia
 • počet poistení v danej poisťovni – viac poistení v konkrétnej poisťovni vplýva priaznivo na cenu
 • bezškodový priebeh – počet rokov, počas ktorých jazdil vodič bez nehody
 • vek a hmotnosť vozidla
 • spôsob používania – poistenie pre auto na súkromné účely je spravidla lacnejšie ako pri firemnom aute
 • poskytnuté nadštandardné služby – pri PZP je to napríklad doplnkové poistenie (zrážka s divou zverou, čelné sklo…)

Na cenu poistenia vplývajú aj priznané bonusy a rôzne zľavy – vernostná zľava, zmluvná zľava, zľava na ďalšie vozidlo v domácnosti… V poslednej dobe je však na vzostupe najmä zľava v prípade, že si uzatvoríte zákonné poistenie vozidla prostredníctvom internetu. Zľavu môžete dostať aj pri zvýhodnení prostredníctvom ročnej platby.

Ako môžete vidieť, parametrov, ktoré vplývajú na cenu a rôznych bonusov či zliav, je pomerne dosť. Z toho dôvodu je praktické a veľmi užitočné online porovnanie jednotlivých ponúk poistenia z rôznych poisťovní. Šetrí to čas a peniaze. Vďaka online porovnaniu získate aj rôzne detaily o poistení a podmienkach poistenia.

Vedeli ste, že…

… väčšina poisťovní pristupuje inak k autám, ktoré sú nepojazdné pre nehodu a ktoré odstavila porucha? V prípade nehody získa vodič odtiahnutie zdarma. Avšak, pri poruche zvyčajne poisťovňa odťah len zabezpečí, no už neuhradí.

Výhody online poistenia

Neviete sa už dočkať jazdy na novom aute a chcete mať nevyhnutnú administratívu s tým spojenú čo najskôr za sebou? V tom prípade je jednou z najlepších možností online poistenie, ktoré vám zaručí okamžitú platnosť takto uzatvoreného poistenia. Jediné, čo je k tomu treba, je platobná karta alebo internet banking.

Ďalšie výhody online poistenia sú nasledovné:

 • nemusíte nikam chodiť a všetko máte hneď vybavené
 • elegantné a rýchle porovnanie najvýhodnejších ponúk poistenia
 • nemusíte nič podpisovať (vďaka pravidlám obchodu na diaľku, ktoré sú bežné v krajinách EÚ).
 • vysoká bezpečnosť ochrany osobných údajov

Ako si vybrať najlepšie PZP?

Veľkou chybou je, keď sa pri výbere povinného zmluvného poistenia človek orientuje iba na základe ceny. Mnohým vodičom je totiž jedno, ktorú poisťovňu si vyberú. Hlavné pre nich je, aby bola čo najlacnejšia. Dôvod je pritom jednoduchý – hradí sa z neho iba škoda, ktorú spôsobíte inému. Vy z tohto poistenia nedostanete ani cent. Takýto záver je ale mylný.

V poslednom období sa totiž konkurenčný boj medzi jednotlivými poisťovňami nesústredí iba na čo najnižšiu cenu PZP. Poisťovne k povinným poistkám pridávajú tiež rôzne doplnkové poistenia, zľavy na iné poistenia či asistenčné služby, za ktoré sa v mnohých prípadoch oplatí priplatiť, pričom stále to bude lacnejšie ako havarijné poistenie.

Príklad: Bývate na dedine a míňate často na cestách značku – Pozor, zver? Ak nie, verte tomu, že skôr či neskôr je veľká pravdepodobnosť, že zver na ceste určite stretnete. Takýto stret môže na vašom aute napáchať katastrofálne škody. To už stojí za zváženie, nemyslíte?

Ďalšou možnosťou, nad ktorou sa oplatí popremýšľať, sú asistenčné služby, ktoré už dnes k PZP ponúkajú všetky poisťovne. Avšak, aj v tomto smere sú veľké rozdiely. Pri uzatváraní poistky si dajte pozor najmä na to, na čo všetko sa asistencia vzťahuje. Napríklad, niektoré poisťovne vám síce zabezpečia odťah po nehode, ale už zaň nezaplatia. Rozdielne sú aj maximálne finančné limity, do ktorých sú poisťovne ochotné zaplatiť jednotlivé asistenčné služby.

Rovnako pri výbere PZP nezabudnite zohľadniť i maximálne poistné limity poistenia. Minimálny limit pre poistné plnenie je však daný zákonom – 5 miliónov € (pri ujme na živote a zdraví) a 1 milión € (pri materiálnej ujme). Niektoré poisťovne samozrejme majú aj vyššie limity, a teda i vyššie poistné krytie.

Záver

Povinnosť uzatvoriť zákonné poistenie vozidla vyplýva zo zákona č. 381/2001 Z. z. a treba ho mať uzatvorené už pred prvou jazdou na svojom vysnívanom aute. Určite nepozerajte iba na cenu, ale zohľadnite aj svoje požiadavky a nároky. Pár desiatok eur navyše vám môže zachrániť peňaženku, napríklad výberom vhodného doplnkového poistenia.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 22. novembra 2021