Ako najlepšie ochrániť svoje auto pred nepriaznivým počasím?

Zdieľať
Pr ma sk 1_8.jpg
Foto: Weblauncher

Výkyvy počasia nás dokážu niekedy poriadne prekvapiť. Od búrok cez krupobitie až po silný vietor, nepriaznivé počasie dokáže zasiahnuť kedykoľvek. Počasie síce ovládať nedokážeme, no dokážeme ochrániť svoje vozidlá pred možnými poškodeniami. Ako ochrániť svoje auto pred nepriaznivým počasím? Tu je niekoľko tipov.

S každým ročným obdobím prichádzajú aj výzvy, s ktorými sa ako motoristi musíme popasovať. V lete sú to častokrát prehánky či búrky, nečakané krupobitie ale aj silné slnečné žiarenie. V zime naopak zas silné mrazy, sneženie či zvýšená vlhkosť. Ak je vozidlo dlhodobo vystavené nepriaznivým poveternostným vplyvom bez akejkoľvek ochrany, môže rýchlo dochádzať k rôznym poškodeniam. Týmto poškodeniam sa však dá niekoľkými spôsobmi predísť. Pozrite na niekoľko tipov, ako efektívne ochrániť vozidlo pred nepriaznivými vplyvmi počasia.

Častejšie umývanie, najmä počas leta

Priame slnečné svetlo a vysoké teploty sa s lakom vášho vozidla rozhodne nekamarátia. Môžu spôsobiť jeho vyblednutie či popraskanie. Tomuto sa dá však predísť častým umývaním a ručným sušeným povrchu vozidla. Takýmto spôsobom odstránite nielen špinu, ale aj prachové častice, ktoré by časom mohli spôsobiť mikro škrabance na povrchu vášho auta. Dôležité je tiež po umytí auto ručne vysušiť (ideálne mäkkou handričkou), aby sa špina a prach po umytí na povrch auta opäť nenalepili.

Mnohí majitelia vozidiel sa pri umývaní auta spoliehajú na dažďovú vodu. Avšak ide o chybu, pretože dažďová voda má kyslé pH a môže časom spôsobiť koróziu. Aby ste predĺžili životnosť laku, môžete vytvoriť ochrannú bariéru napríklad voskom na karosériu.

Čistenie interiéru

Popri starostlivosti o vozidlo zvonku netreba zabúdať ani na interiér. Palubová doska, sedačky či poťahy v aute – aj tieto prvky sa môžu vplyvom slnečného žiarenia poškodiť. Pravidelne čistite interiér vozidla, aby ste zabránili hromadeniu prachu. Používajte čistiace prostriedky určené na povrchy automobilov. Ak máte kožené sedačky, je vhodné použiť aj kondicionér na kožu, aby ste sa vyhli prasklinám či trhlinám v dôsledku pôsobenia slnka.

Parkovanie v tieni

Vyhýbať by ste sa mali aj vystaveniu auta priamemu slnečnému žiareniu. Pomôžete tak nielen udržať interiér vášho auta dlhšie chladný, ale predídete aj prípadným poškodeniam laku a palubnej dosky. V ideálnom prípade je dobré zabezpečiť si miesto na parkovanie v tieni. V poslednej dobe je veľmi obľúbeným riešením prístrešok na auto či drevená garáž, prípadne záhradný domček na parkovanie. Poskytujú nielen miesto na parkovanie ak nemáte k dispozícii kamennú garáž, ale aj efektívnu ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Stavby, akou je prístrešok na auto, záhradný domček či drevená garáž, sú dnes už dostupné v mnohých veľkostiach, prevedeniach, materiáloch či farbách, a tak určite nebudete mať problém vybrať si ten správny pre vás a vaše vozidlo. Ak by ste hľadali inšpiráciu na prístrešok na auto, môžete si prečítať tento článok, v ktorom nájdete súhrn najčastejších prístreškov na auto a aj to, ako si vybrať ten správny.

Kontrolujte tlak v pneumatikách

Počas leta je pravdepodobnosť prasknutia pneumatík omnoho vyššia v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami. Vysoká teplota vozovky môže spôsobiť, že tlak v pneumatikách klesne, a tým pádom sú náchylnejšie na prasknutie či defekt. Uistite sa preto, že počas letného obdobia pravidelne kontrolujte tlak pneumatík vášho vozidla a kontrolujte, či nie sú podhustené, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam na cestách. Podhustené pneumatiky majú totiž vyššiu pravdepodobnosť, že pri vysokých teplotách prasknú, preto nepodceňujte ich kontrolu najmä počas leta.

Sledujte hladinu kvapalín v aute

Počas leta sa kvapaliny v aute spotrebúvajú o čosi rýchlejšie v porovnaní s ostatnými ročnými obdobiami, a preto ich bude treba dopĺňať častejšie. Počas teplých mesiacov tak nezabúdajte častejšie kontrolovať hladinu kvapalín, aby ste mali istotu, že sa vaše auto nepokazí. Pravidelne kontrolujte motorový olej, prevodovú kvapalinu, brzdovú kvapalinu, kvapalinu posilovača riadenia či kvapalinu v chladiči.

Kvapaliny si môžete nechať skontrolovať odborníkmi v servise, aby ste mali istotu, že je naozaj všetko tak, ako má byť. Na škodu nie je ani nechať si skontrolovať vzduchové filtre. Počas leta sa vo vzduchu nachádza viac nečistôt a filtre sa môžu ľahšie zanášať.

Vysoké teploty počas letných mesiacov, ale aj častejšie využívanie klimatizácie môžu tiež predstavovať vyššiu záťaž pre batériu auta. Nechajte si otestovať či skontrolovať batériu v servise, aby ste sa uistili, že funguje a vyhli ste sa tak problémom so štartovaním.

Ochrana pred krupobitím

Krupobitie je nočnou morou pre každého majiteľa auta. Môže spôsobiť preliačiny a ryhy na karosérii, a preto je mimoriadne dôležité vozidlo pred krupobitím chrániť. V ideálnom prípade je vhodné parkovať vozidlo na krytom parkovisku. Nezáleží, či je to kamenná alebo drevená garáž či prístrešok na auto, dôležité je, aby bolo auto chránené. Ak však nemáte k dispozícii garáž ani prístrešok na auto, prípadne záhradný domček v ktorom by ste mohli na záhrade svoje vozidlo parkovať, môžete pred krupobitím svoje vozidlo ochrániť s pomocou ochranných prikrývok či plachiet, ktoré dokážu absorbovať nárazy padajúceho krupobitia a minimalizovať tak poškodenia vášho vozidla.

Nepriaznivé počasie dokáže narobiť na vozidlách rôzne škody. Dobrou správou však je, že sa týmto poškodeniam dá predchádzať! Stačí, ak svojmu vozidlu zabezpečíte spoľahlivú ochranu a pravidelnú starostlivosť.

Informačný servis

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom