Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako si našetriť na vlastné bývanie? Skúste investovať

Eppi_najky.sk uvodni.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Eppi

BRATISLAVA 16. apríla (Najky.sk) – Bývať vo vlastnom je snom väčšiny z nás. Zútulniť si byt podľa seba, vytvoriť si z neho domov či postaviť domček v príjemnej lokalite s veľkou terasou a záhradou. Vlastniť nehnuteľnosť je však v tejto dobe skôr výsadou a nie malou investíciou. Obzvlášť, ak sa plánujete usadiť vo veľkomeste. Bez hypotéky to pravdepodobne nepôjde. Ako si však nasporiť dostatok peňazí, aby ste ju vôbec získali či neskôr pohodlne splácali?

Nenechávajte peniaze pod matracom

Mala vaša babička medzi striebornými náušnicami a zlatými náramkami ukryté americké doláre, ktoré dostala od rodiny za Veľkou mlákou? Alebo si nebodaj odkladala ušetrené peniaze pod matrac či do ponožiek? Aj keď sú rady našich starých rodičov nad zlato, v otázke odkladania peňazí si od nich radšej neberte príklad.

Nechávať peniaze bezcieľne ležať doma nebude najlepšou voľbou. Hodnotu peňazí neustále ovplyvňuje inflácia, a tak nie je na škodu aspoň časť vášho príjmu investovať ďalej a aj takýmto spôsobom si dopomôcť ku vysnívanému bývaniu.

Nebojte sa investovať

Mysleli ste si, že investovanie je iba pre vyvolených? Omyl, investovať môže každý, možností je v tejto dobe neúrekom. Aby ste si vlastné bývanie zabezpečili čo najskôr a bez zbytočných stresov, ideálne je vytvoriť si nejaký druh pasívneho príjmu.

Ak sa teda rozhodnete práve pre investovanie, nezabudnite si všetko dopredu naštudovať alebo si nechať poradiť od skúsenejších. Nevrhajte sa po hlave do niečoho, v čom nie ste úplne doma. Vidina rýchlo a jednoducho zarobených peňazí je lákavá, avšak nie príliš reálna.

Eppi_najky.sk_obrazek_zlato.jpg
Foto: Eppi

Vyberte si investíciu podľa vášho gusta

Investovanie nemusí byť len o riskovaní a neustálom sledovaní pohybov na burze. To prenechajme hrdinom amerických filmových trhákov. Bežný človek má pri investovaní hneď niekoľko možností. Pred vstupom do sveta investícií si však musíte stanoviť, akým druhom investora chcete byť.

Máte našetrený väčší obnos peňazí, ktorý môžete jednorazovo investovať a trochu riskovania vám nevadí? Alebo ste skôr zástancom pravidelného odkladania menších súm bez zbytočného rizika? Ak ste odpovedali áno na prvú otázku, výhodnou možnosťou by pre vás mohli byť akcie (cenné papiere). Ich kúpou získate určitý podiel vo vami zvolenej akciovej spoločnosti. Aby ste však znížili riziko neúspechu, je lepšie investíciu rozdeliť a kúpiť akcie viacerých.

Ak bola vaša odpoveď kladná pri druhej otázke, budú pre vás pravdepodobne lepšou voľbou podielové fondy. Fondy sú ideálne na dlhodobé sporenie a nemusíte do nich hneď na začiatku vraziť vysokú čiastku peňazí. Fungujú na princípe spojenia vkladov viacerých investorov a sú takmer bez rizika.

Investovať do zlata či diamantov?

Niektorí muži sa možno pýtajú, či aj pri zásnubných prsteňoch s ohromnými diamantmi môžeme hovoriť o určitej forme investície. No, ako sa to vezme. Vašu budúcu manželku potešíte určite a zaručene to bude skvelá investícia do vášho vzťahu.

Avšak ohľadom investičných diamantov a zlata panujú v posledných rokoch rozporuplné názory. Jedni tvrdia, že svoju hodnotu už dávno stratili, iní zase, že sú na tom už dlhé roky rovnako. Nuž, je len na vás, ku ktorému táboru sa pridáte. Verte však, že akákoľvek rozumná investícia či vytvorenie pasívneho príjmu môžu byť pri ceste za vlastným bývaním veľkou výhodou.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 16. apríla 2020