Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ako vybrať správnu fasádu pre svoj dom?

Facade,Of,A,Modern,House,With,A,Gray,Front,Door
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: Shutterstock

Správna fasáda je užitočným pomocníkom i pýchou – chráni, izoluje a dodáva domu na príťažlivosti. Ako pri výbere fasády postupovať, aby ste pre svoju (novo)stavbu vybrali vhodné riešenie? Poradíme, na čo sa zamerať predtým, ako navštívite stavebniny alebo oslovíte realizačnú firmu.

Fasáda plní niekoľko dôležitých funkcií – nielenže chráni obvodový plášť domu, ale zároveň slúži ako vizitka jeho majiteľa. Nevzhľadná vonkajšia úprava dokáže v priebehu chvíle pokaziť estetický dojem aj z inak udržiavanej budovy. Aké kritériá by ste mali vziať do úvahy, ak si fasádu chcete vybrať správne?

1. Zohľadnite umiestnenie stavby voči svetovým stranám

Pri voľbe odtieňa majte na pamäti umiestnenie domu. Steny orientované severozápadným smerom bývajú odolnejšie voči dažďovým zrážkam, juhozápadne zase lepšie znášajú slnečný svit. Voľte teda radšej svetlé farby, ktoré v daných podmienkach vydržia dlhšie.

Tmavšie fasády v podobných podmienkach rýchlejšie blednú a pri vystavení nadmernému množstvu slnečných lúčov dochádza k ich prehrievaniu, čo sa môže premietnuť do životnosti fasády.

2. Zlaďte farbu fasády so zvyškom domu

Správna fasáda tiež ladí so zvyškom domu. Pri jej výbere teda prihliadnite tiež k farbe okien, dverí alebo strechy. Prírodné tóny zlaďte s drevenými oknami, k bielym sa bude viac hodiť šedivý odtieň fasády. Pred výberom farby zohľadnite tiež farbu strechy. S čiernou strešnou krytinou ladí oveľa väčšia škála farieb než s tradičnými červenými tónmi.

3. Nechajte si spracovať vizualizáciu

Vyberáte farbu podľa vzorkovníka na internete alebo dokonca „od oka“, pretože na susedovom dome vyzerá jednoducho úžasne? Na každej stavbe vyzerá daný odtieň fasády trochu inak. Unáhlená prehliadka okolitých domov sa vám tak pri výbere farby môže ľahko vypomstiť.

Radšej navštívte preverené stavebniny a nechajte si poradiť od odborníkov, aký druh fasády bude pre vaše podmienky najlepší. Vo vybraných predajniach vám na požiadanie namiešajú farbu podľa želania alebo spracujú vizualizáciu na mieru, aby ste videli, či sa vybraný druh fasády bude dobre vynímať na vašom dome.

Niekoľko tipov na záver: Ako vyzerá správna fasáda?

Ak sa predsa len radi inšpirujete u susedov, prinášame niekoľko tipov, ako spoznať (ne)správnu fasádu (aby ste vedeli, akým materiálom, odtieňom alebo predajcom sa vyhnúť):

  • Hotová fasáda by nemala rýchlo blednúť alebo ľahko podliehať UV žiareniu.
  • Na jej povrchu by sa nemali príliš skoro objavovať plesne ani riasy.
  • Na kvalitnú fasádu poskytuje výrobca záruku.

Držte sa preverených rád a vhodne zvolená fasáda na dlhé roky ochráni váš dom pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, bez toho, aby pritom trpela jeho estetická stránka.

Informačný servis

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Informačný servisDátum 4. októbra 2021