Austrálčan v Tatrách ignoroval prírodu: HORY nepripravenosť neodpúšťajú! Skončil v NEMOCNICI

Zdieľať
Najky titulka 15.jpg
Foto: hzs.sk

Napriek tomu, že nebol vhodne vybavený na túto situáciu, dokázal záchranárom presne určiť svoju polohu. Po náročnej nočnej akcii ho záchranári našli vyčerpaného a podchladeného.

Horskí záchranári v noci zachraňovali 22-ročného austrálskeho turistu, ktorý uviazol v Štôlskej doline vo Vysokých Tatrách. O pomoc pre neho požiadal ešte v nedeľu vo večerných hodinách recepčný z hotela na Popradskom plese, kde sa mal Austrálčan ubytovať.

Na Popradské pleso smeroval po magistrále zo Sliezskeho domu a v oblasti Štôlskej doliny zišiel z chodníka a uviazol v kosodrevine. Odtiaľ sa svojpomocne nebol schopný dostať. Okrem toho bol vyčerpaný a podchladený, keďže v horách vládlo mimoriadne nepriaznivé počasie, fúkal silný vietor, snežilo a teplota sa pohybovala pod bodom mrazu.

Turista podľa Horskej záchrannej služby (HZS) nebol vystrojený do takýchto podmienok. Vedel jej však poskytnúť svoju polohu, čo urýchlilo postup k nemu. Záchranári HZS sa k turistovi dostali v neskorých nočných hodinách.

Bol premrznutý, ale s pomocou schopný pohybu. Po zateplení a poskytnutí neodkladnej zdravotnej starostlivosti zišiel spolu so záchranármi do Vyšných Hágov. S podozrením na omrzliny končatín bol odovzdaný do starostlivosti posádke rýchlej zdravotnej pomoci, s ktorou pokračoval do popradskej nemocnice.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom