Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bazilika sv. Mikuláša v Trnave je unikátnou sakrálnou stavbou

Img_0332.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.instagram.com
reklama:
reklama:

Trnava patrí k tým slovenským mestám, v ktorých nájdete hneď viacero sakrálnych stavieb. V tomto meste je ich dohromady až 13 a my sme sa pozreli na jednu z tých najcharakteristickejších pre toto mesto, Baziliku sv. Mikuláša, ktorá je dominantou jedného z najkrajších námestí v Trnave.

Vznik kostola

Prvé zmienky o románskom farskom kostole sv. Mikuláša sú z druhej polovice 11. storočia. V rozpätí 16. až 19. storočia bol tento kostol katedrálnym chrámom ostrihomského arcibiskupa a patrí medzi jednu z najkrajších gotických stavieb mesta.

Img_0328.jpg
Foto: www.imgur.com

Rozmery kostola

Tento kostol je trojloďovou bazilikou, ktorá bola postavená v neskorogotickom štýle. Stavba má celkovú dĺžku 60 metrov, šírku 31 metrov a hlavná loď má výšku až 18 metrov. V severnej veži sa nachádza jeden z najväčších zvonov v Európe,  sv. Mikuláš.

Img_0329.jpg
www.instagram.com

Interiér kostola

Pôvodný gotický charakter kostola bol pozmenený v 17. storočí, kedy bol kostol rozšírený o bočné barokové kaplnky, vymenená bola dlažba, lavice a všetky kazateľnice. Zároveň bol v tomto období postavený barokový chór s organom, niekoľko nových oltárov a zmenila sa aj vonkajšia silueta kostola. V 18. storočí k jeho severnej časti pristavali osembokú barokovú kaplnku, v ktorej sa nachádza obraz žehnajúcej Panny Márie.

Img_0330.jpg
Foto: www.imgur.com

Bazilika minor

V roku 2008 v bazilike celebroval slávnostnú svätú omšu trnavský arcibiskup Mons. Ján Sokol, počas ktorej vyhlásil tento kostol za mariánske pútnické miesto Trnavskej arcidiecézy a v tom istom roku ju pápež Benedikt XVI. vyhlásil za baziliku minor.

Img_0331.jpg
www.instagram.com

Využitie kostola

Bazilika nie je len klasickým farským kostolom, ale aj centrom nábožensko-kultúrneho diania mesta. Každoročne sa v nej uskutočňuje aj medzinárodný festival organovej hudby pod názvom Trnavské organové dni.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 14. októbra 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: