Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Bizarná korunovácia kráľa Petra I. Portugalského – vazali museli pobozkať ruku jeho mŕtvej manželky

Korunovaciakralapedratitulna.jpg
9
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Ines de Castro bola kastílska dvorná dáma, žijúca v 14. storočí, ktorá čakala na svojho vyvoleného na portugalskom kráľovskom dvore. Práve tam medzi Ines a Petrom (Pedrom), dedičom portugalského trónu, vypukla hlboká a nehynúca láska. Táto láska však mala krvavé a kruté následky, ktoré pocítili všetci poddaní.

Zakázaná láska

Ines de Castro bola dcérou Pedra Fernandesa de Castro, nemanželského vnuka kráľa Sancha IV. Kastilského. V týchto časoch bolo Španielsko a Portugalsko v mnohých nezhodách a mnoho nepokojov bolo potlačených práve vďaka manželstvám medzi dvoma rodmi.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/cd/In%C3%A8s_de_Castro_se_jetant_avec_ses_enfants_aux_pieds_d%27Alphonse_IV_roi.jpg
Foto: www.imgur.com

Ines pricestovala do Portugalska okolo roku 1340 spolu so svojou sesternicou Konstanciou, ktorá si krátko na to vzala práve spomínaného princa Pedra. Mladý Pedro však Konstanciu nemiloval a napriek tomu, že si ju vzal za ženu, sa zaľúbil do inej dievčiny. Do sesternice jeho vlastnej manželky, Ines de Castro.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c5/D._Pedro_I_de_Portugal.png
Foto: www.imgur.com

Ines bola veľmi elegantná a nádherná mladá dáma. Jej pokožka bola podľa legendy tak svetlá, že cez ňu šlo vidieť víno, ktoré jej stekalo hrdlom, a jej oči boli žiarivo modré ako jasná obloha. Niet divu, že sa do nej Pedro tak bezhlavo zamiloval. Jeho otec, kráľ Alfonso IV., však tento vzťah neústupne zavrhol a aby sa poistil, poslal Ines do vyhnanstva na pevnosť v Albaquerque. Ines tam zotrvala až do roku 1345, kým Pedrova manželka nezomrela pri pôrode.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Ines_de_Castro.jpg
Foto: www.imgur.com

Pedro si mohol konečne vziať za ženu lásku svojho života. Jeho otec mu navrhoval mnoho iných princezien, avšak Pedro všetky odmietol. Ines sa navrátila na kráľovský dvor, dvojica sa zblížila tak, ako to len šlo, a spoločne splodili štyri deti – Afonso, Beatriz, Joao a Dinis.

Temné mračná

Ich láska však netešila všetkých členov kráľovského dvora. Nad ich šťastím sa začali zbiehať temné mračná krvi a utrpenia. Všetko rázom nabralo krutý, desivý a nemilosrdný spád.

Kráľ Alfonso bol presvedčený, že ich manželstvo môže ohroziť dobré vzťahy medzi Portugalskom a Španielskom a že medzi týmito dvoma kráľovstvami čoskoro vypukne vojna. Traja z jeho vznešených poradcov mu poradili, aby pre odvrátenie prichádzajúcej vojny zavraždil Ines. Tak aj učinil.

Https://ru.m.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:Karl_Briullov_01.jpeg
Foto: www.imgur.com

7. januára 1355, keď bol princ Pedro mimo domu, Alfonso poslal troch mužov, aby mladú ženu a matku štyroch detí pripravili o život. Ines našli s jedným z jej detí a zavraždili ju pred jeho vlastnými očami. Keď sa Pedro vrátil a zistil, že za vraždou jeho manželky stojí jeho otec, vyhlásil mu vojnu a rozpútal tak v Portugalsku občiansku vojnu.

Https://cs.m.wikipedia.org/wiki/Soubor:Ines_de_castro.jpg
Foto: www.imgur.com

Kráľ Alfonso IV. zahynul v roku 1357 a na portugalský trón konečne zasadol Pedro. Jeho prvým rozkazom bolo nájsť vrahov jeho zosnulej manželky a vyrobiť jej snehobiely mramorový sarkofág, ktorý bude odzrkadľovať jej nehynúcu krásu.

Https://www.thevintagenews.com/2016/11/08/at his coronation king pedro i of portugal dug up the body of his dead wife placed it on a throne and demanded that his vassals kiss her hand/
Foto: www.imgur.com

Po tom čo vymenil troch vrahov za španielskych utečencov, jeden z páchateľov ušiel. Zvyšných dvoch však kráľ Pedro nemilosrdne popravil. Zaživa im vyrezal srdce z tela, jednému cez hruď, druhému zozadu cez chrbát. A to bol len začiatok jeho bizarného besnenia.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/17/Le_Couronnement_d%27In%C3%A8s_de_Castro_en_1361_ _Pierre Charles_Comte_ _MBA_Lyon_2014_%28cropped%29.JPG
Foto: www.imgur.com

Z hrobu nechal exhumovať telo jeho zosnulej manželky Ines a posadil ju na svoj trón. Následne prinútil všetkých svojich poddaných, vrátane šľachticov, duchovenstva, ale aj sedliakov, aby si pred svojou kráľovnou pokľakli a pobozkali jej rozkladajúcu sa ruku.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Le_Couronnement_d%27In%C3%A8s_de_Castro_en_1361_ _Pierre Charles_Comte_ _MBA_Lyon_2014_ _d%C3%A9tail_2.JPG
Foto: www.imgur.com

Pedro sa stal známym vďaka svojmu výkonu spravodlivosti tým najbrutálnejším spôsobom, pričom mnohé z popráv radšej vykonal svojou vlastnou rukou, než aby ich nechal na niekom inom. Práve takto si získal svoje dve tituly – „Pedro o Justiceiro“ (Peter Spravodlivý) a „Pedro o Cruel“ (Peter Krutý).

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 4. júla 2018Zdroj www.thevintagenews.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: