Legendárny Hy-Brasil - záhadný fantómov ostrov západného Írska! - 1. časť

Zdieľať
Hybrasiltitulna1.jpg

Aká veľká časť írskeho príbehu o mýtickom a miznúcom ostrove je založená na skutočnosti? Predstavivosť sa však v tomto prípade spája s realitou, pretože záhadný ostrov Hy-Brasil je okrem legiend zaznamenaný aj v zápiskoch rôznych cestovateľov. Žeby malo Írsko svoju vlastnú Atlantídu?

Informácie zozbierané historičkou menom Fiona Broome a taktiež viacerými nadšencami keltskej mytológie ukazujú, že legendy a realita sa ohľadom ostrova Hy-Brasil v mnohom pretínajú.

Https://pixnio.com/nature landscapes/fog mist/landscape water mountain fog sea ocean sky mist island

Hy-Brasil bol ostrov, ktorý sa objavil na starovekých mapách už od roku 1325 až do 19. storočia. Na väčšine z týchto máp sa ostrov nachádzal zhruba 320 kilometrov od západného pobrežia Írska v severnom Atlantickom oceáne. Zaujímavou zvláštnosťou tohto ostrova je to, že bol najčastejšie zakreslený vo tvare kruhu s riekou pretekajúcou naprieč celým jeho územím, čím ho rozdeľovala na dve časti.

Https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c6/Abraham_Ortelius_Map_of_Europe.jpg

Príbehy o tomto ostrove sa dlhé stáročia šírili naprieč celou Európou. Hovorili o tom, že ide o zasľúbenú zem pre svätých či samotný raj, kde žila vyspelá a pokročilá civilizácia. V írskej legende sa píše, že Hy-Brasil bol zahalený v hmle, okrem jedného dňa, počas ktorého sa raz za sedem rokov odhalil, no napriek tomu sa naň nedalo nijako dostať.

Záhadný ostrov mal mnoho mien

Názov ostrova Hy-Brasil, známeho aj pod prezývkami ako Hy-Breasal, Hy-Breasil a Brazir, bol odvodený od mena Breasal, čo v keltskej histórii znamená „Najvyšší kráľ“. V roku 1325 bol na mape zaznamenaný talianskym kartografom Angelinom Dulcertom z Janova pod menom „Bracile“. Neskôr sa v roku 1375 objavil v katalánskom atlase, kde bol však zobrazený ako dve osobitné ostrovy s rovnakými menami „Illa de brasil“.

Https://www.maxpixel.net/A Tree Fog Lake Island The Tree Of Life 1797312

Fantómov ostrov Hy-Brasil sa na mapách objavoval naďalej, či už na mapách benátskeho kartografa Andrea Bianca, alebo iných.

Výpravy za hľadaním ostrova Hy-Brasil

V roku 1480 sa bádateľ menom John Jay Jr. vyplavil z anglického mesta Bristol na cestu za hľadaním legendárneho ostrova. Po dvoch mesiacoch na mori sa však vrátil s prázdnymi rukami. O rok neskôr sa z Bristolu vyplavili ďalšie dve lode, Trinity a George, ktoré sa taktiež nedočkali úspechu.

Https://en.wikipedia.org/wiki/European_and_American_voyages_of_scientific_exploration#/media/File:Recherche_and_Esp%C3%A9rance Fran%C3%A7ois_Roux_mg_0574.jpg

Podľa istých záznamov však John Cabot (prvý muž, ktorý navštívil Severnú Ameriku po Vikingoch) sa od mužov z Bristolu dozvedel o osobe, ktorá ostrov Hy-Brasil našla. Podľa tohto tvrdenia by mala byť jedna z bristolských expedícii úspešná.

Https://pxhere.com/en/photo/608164

O dve storočia neskôr škótsky námorný kapitán John Nisbet tvrdil, že videl Hy-Brasil v roku 1674, a to počas jeho cesty z Francúzska do Írska. Povedal taktiež to, že na ostrov poslal skupinu štyroch členov zo svojej posádky, ktorá tam strávila celý deň a údajne tam našli niečo, čo dovtedy nikdy nevideli.

Čo však námorníci na ostrove našli sa dočítate až v nasledujúcom článku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom