Legendárny Hy-Brasil - záhadný fantómov ostrov západného Írska! - 2. časť

Zdieľať
Hybrasiltitulna2.jpg

V predošlej časti sme vás zoznámili so základnými informáciami o fantómovom ostrove s názvom Hy-Brasil, ktorý sa nachádza zhruba 320 kilometrov od západného pobrežia Írska. Ostrov sa okrem keltských legiend objavoval aj na mapách mnohých cestovateľov a kartografov, a to pod viacerými názvami. Napriek niekoľkých neúspešným výpravám s cieľom vypátrať tento záhadný ostrov zahalený v oblaku hmly, sa Johnovi Nisbetovi údajne podarilo túto zasľúbenú zem nájsť a podľa zdrojov tam štvorica mužov strávila celý deň. Čo na tomto mieste našli?

Veľké čierne králiky a záhadný mág

Muži, ktorí ostrov navštívili, tvrdili, že tam stretli múdreho a starého čarodeja, ktorí ich obdaril striebrom a zlatom. Kapitán taktiež povedal, že sa na ostrove nachádzali veľké čierne králiky, a taktiež potvrdil prítomnosť záhadného mága, ktorý tam žil sám na veľkom kamennom hrade. Po týchto tvrdeniach bola pripravená ďalšia expedícia, ktorú viedol kapitán Alexander Johnson. Ten podľa zdrojov ostrov Hy-Brasil našiel a potvrdil Nisbetove slová.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Black_rabbit.JPG

V nasledujúcich rokoch sa začal Hy-Brasil presúvať do anonymity. Keďže ďalšie výpravy boli takisto neúspešné, začal sa vytrácať aj z mnohých navigačných máp. Na poslednej mape z roku 1865, na ktorej sa ostrov nachádza, je označený jednoducho ako „Brazil rock“ (Brazílska skala).

Https://www.flickr.com/photos/18091975@N00/3065776464

Posledné zdokumentované svedectvo o existencii Hy-Brasil pochádza z roku 1872 od mužov s menom Robert O’Flaherty a T. J. Westropp. Westropp tvrdil, že ostrov navštívil až trikrát a bol ním natoľko očarený, že na miesto priviedol aj celú svoju rodinu. Všetci boli svedkami toho, ako sa ostrov z ničoho nič zjavil a rovno pred očami im aj následne zmizol.

Mýty a legendy o Hy-Brasil

O fantómovom ostrove Hy-Brasil existuje mnoho príbehov a legiend. V niektorých z nich je ostrov domovom írskych bohov. Podľa ďalších je obývaný kňazmi a mníchmi, ktorí tam údajne uchovávajú vzácne poznatky, vďaka ktorým dokázali vytvoril vyspelú a pokročilú civilizáciu. Niektorí si myslia, že Hy-Brasil je známou „Zasľúbenou zemou“, ktorú sa na svojich cestách snažil objaviť sv. Brendan.

Http://www.ancient origins.net/unexplained phenomena/hy brasil legendary phantom island ireland 003608

Počas jedného zo stretnutí s UFO, známym pod názvom „Rendlesham Forest incident“, pristálo v Anglicku pri americkej vojenskej základni čudné plavidlo. Seržant Jim Penniston tvrdí, že sa plavidla dotkol a že mu do mysle vyslalo 16 strán binárnych kódov. Nasledujúci deň kódy spísal na papier a nechal ich preložiť o niekoľko desaťročí neskôr. Tento binárny zoznam podľa všetkého obsahoval súradnice ostrova Hy-Brasil, ktorý sa nachádzal na rovnakom mieste, kde ho zapisovali aj starovekí kartografi. Správa taktiež obsahovala súradnice niekoľkých starovekých oblastí po celom svete, ako sú napríklad pyramídy v Gíze či obrazce na planine Nazca. Na konci správy sa znova nachádzali súradnice ostrovy Hy-Brasil a počiatočný rok 8100.

Http://www.ancient origins.net/unexplained phenomena/hy brasil legendary phantom island ireland 003608

Hy-Brasil ako írsky Atlantis

Aj keď je Atlantis najznámejšou stratenou civilizáciou, ostrov Hy-Brasil je oveľa lepšie zdokumentovaný a za jeho príbehom sa skrýva viac očitých svedectiev.

Príbeh o Hy-Brasil sa mohol ústne prenášať z generácie na generáciu ešte z čias doby ľadovej, kedy bola hladina mora oveľa nižšia. Aj takzvaný „Porcupine Bank“, ktorý bol objavený v roku 1862, bol kedysi dávno ostrovom.

Http://www.ancient origins.net/unexplained phenomena/hy brasil legendary phantom island ireland 003608

Nachádza sa zhruba 193 kilometrov západne od Írska, blízko miesta, kde bol v roku 1830 zaznamenaný aj „Brazil Rock“. Dnes sa najvyšší bod tohto útvaru nachádza 200 metrov pod morom a podľa predpokladov sa potopil buď následkom katastrofy alebo kvôli zdvíhajúcej sa hladine mora.

Https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Fog_over_the_island.jpg

Dnes na mapách žiaden Hy-Brasil neexistuje. Nejestvuje žiaden dokument, ktorý by vysvetľoval prečo je to tak, avšak historici predpokladajú, že šlo len o zle záznamy, a preto tento ostrov jednoducho upadol do zabudnutia. Napriek tomu je záhada tohto fantómového ostrova témou, o ktorej sa oplatí premýšľať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom