Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Záhadné zmiznutie správcov majáka na ostrove Eilean Mor

Eileanmormist1.jpg
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

Asi všetci milujeme záhady, obzvlášť tie strašidelné. Avšak tajomstvá okolo Bermudského trojuholníka, Jacka Rozparovača či Oblasti 51 už dobre poznáme. Záhad je však na Zemi mnoho, pravidelne pribúdajú nové a nové udalosti, ktoré nedokážeme vysvetliť, no drvivú väčšinu z nich verejnosť nepozná. Počuli ste už o majáku na ostrove Eilean Mor? Udalosť, ktorá sa na tomto ostrove stala, desí ľudí dodnes.

V roku 1895 sa začala výstavba majáka na jednom z neobývaných ostrovov Flannan v Škótsku. Maják bol dokončený v roku 1899 a prvýkrát sa rozsvietil 7. decembra toho istého roku. Usídlili sa v ňom traja správcovia – Thomas Marshall, James Ducat a Donald MacArthur. Títo správcovia boli zodpovední za údržbu nie len budovy, ale aj svetla.

V decembri 1900, iba rok po nástupe troch strážnikov, svetlo vyhaslo za veľmi nepriaznivých podmienok. Počasie bolo doslova hrôzostrašné. Na maják bola neskôr vyslaná loď so zásobami, ktorá kvôli viacnásobným hláseniam výpadku svetla viezla náhradného strážnika Josepha Moorea. Keď loď dorazila k ostrovu Eilean Mor a zastavila pri provizórnom prístave neďaleko majáka, posádka zostala prekvapená. Pýtate sa prečo?

Na mieste na nich nečakal ani jeden zo správcov. Kapitán lode zatrúbil a vystrelil výstražnú svetlicu, aby strážnikov upozornil na ich príchod. Neprišla však žiadna odozva. Náhradný strážnik Moore vystúpil na pevninu a dorazil k majáku. Uvedomil si však, že mu na tom niečo nesedí.

Eileanmorlighthouse1.jpg
www.geograph.org.uk

Dvere majáka boli odomknuté, jedna z nepremokavých búnd visela na vešiaku, v kuchyni zostalo nedojedené jedlo, prevrátené stoličky a dokonca sa v miestnosti zastavili hodiny. Po strážnikoch nebolo ani stopy, preto sa Moore vrátil na loď. Kapitán nariadil prehľadať celý ostrov. Taktiež bol odoslaný oficiálny telegram, kvôli ktorému sa začalo širšie vyšetrovanie. Nenašlo sa však nič okrem čudesných zápisov v majákovom denníku.

12. decembra Marshal napísal: „Hrôzostrašné vetry, aké som za 20 rokov nevidel.“ V denníku taktiež zaznamenal, že strážnik Ducat bol posledné dni veľmi tichý a že MacArthur, známy ako tvrdý a neoblomný chlap, plakal. Deň neskôr napísal, že búrka neustupovala a že sa všetci traja pomodlili.

Neznie to čudne? Prečo by sa traja skúsení muži, ukrytí v bezpečí čerstvo postaveného majáka, ktorý stojí 45 metrov nad hladinou mora, modlili za to, aby prestala búrka? Nemali by byť v majáku v úplnom bezpečí?

Eileanmorlighthouse2.jpg
www.geograph.org.uk

Posledná správa bola v denníku zaznamenaná o dva dni neskôr. „Búrka skončila, more je pokojné. Boh je nad všetkým.“ Čo tým mohol Marshall myslieť? Nikto nevie.

Najčudnejšie na tom je, že podľa meteorológov búrka udrela na ostrov až 17. decembra, celých 5 dní po Marshallovom prvom zápise. Čo sa teda týmto trom úbohým mužom stalo?

Eileanmorlighthouse3.jpg
www.geograph.org.uk

Je viacero teórií, čo sa na ostrove mohlo odohrať. Nad prístavom boli nájdené laná, ktorými strážnici vyťahovali zásoby po útese. Je teda možné, že sa trojica mužov snažila vytiahnuť debnu po tom, čo im došli zásoby? Mohla ich pri tom z útesov zmiesť obrovská vlna? Problémom tejto teórie je fakt, že telá pohltené morom sa väčšinou niekde vyplavia. Trojica správcov sa však nikdy nenašla. Navyše, prečo by si jeden z nich nechal nepremokavú bundu v majáku, keď podľa ich vlastných slov ostrov bičovala hrôzostrašná búrka? Nesmieme zabudnúť, že muži boli skúsenými strážnikmi a vedeli, čo robia. Ďalšou teóriou je napríklad to, že jeden zo správcov zavraždil ostatných členov trojice.

Eileanmormist2.jpg
commons.wikimedia.org

Po tejto nevysvetliteľnej udalosti sa na majáku vystriedalo mnoho strážnikov a niekoľkí z nich tvrdia, že vo vetre často počuli ľudské hlasy. Strážnici taktiež prisahali, že čudné hlasy volali mená nezvestných mužov.

Neskôr sa zistilo, že na ostrove v minulosti stála kaplnka. Miestni farmári tvrdili, že na ostrove strašia mŕtve duše. Niektorí ľudia si teda myslia, že boli strážnici napadnutí paranormálnymi silami, ktoré ich prinútili opustiť maják a skonať neznámym spôsobom.

Nech už sa trom mužom stalo čokoľvek, táto udalosť zostáva záhadou do dnešného dňa. Čo si o tom myslíte vy? Kam mohla trojica skúsených strážnikov zmiznúť?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor Daniel MičkoDátum 2. júna 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: