Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

3 záhady prastarých skamenených stôp a odtlačkov. Komu patrili?

Willandra lake footprint.png
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.visitmungo.com.au
reklama:
reklama:

Skamenené stopy sú extrémne zriedkavé a pritom tak veľmi zaujímavé a informatívne. Dokážu odhaliť postavu, kultúru, klímu a tým nám umožňujú doslova kráčať v stopách našich predkov. Ale každý ďalší nález nám odhaľuje, že existuje ešte veľmi veľa tajomstiev skrytých v týchto stopách.

LAETOLI

V roku 1976 antropologička Mary Leaky objavila najstaršiu ľudskú stopu na svete. Odtlačok nohy bol vtlačený do vrstvy vulkanického popola v Laetoli v Tanzánii a je starý 3,6 milióna rokov. Odtlačok patrí Australopitekovi afarensisovi, humanoidovi, ktorého fosília bola nájdená v tej istej vrstve sedimentu. Tieto skamenené stopy sú najskorším príkladom a dôkazom toho, že človek chodil vzpriamene. Nohy tohto predchodcu človeka sa už viac podobali na nohy moderného človeka ako na nohy opice. Avšak ich krok bol krátky, pretože nemali dlhé končatiny, tie sa vyvinuli až u Homo erectus.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Laetoli_footprints_replica.jpg
commons.wikimedia.org

EVINE ODTLAČKY

Skamenené odtlačky nájdené v roku 1997 na opustenom území na juhoafrickom pobreží sú najstaršie známe stopy Homo sapiens. Datujú sa do roku 117000 pred naším letopočtom a dostali názov „Evine odtlačky“. Všetko hovorí, že odtlačky patria skrz naskrz modernému človeku. Jedinou vecou je výška – asi 140 cm. Eva pritom bola dospelou ženou, ktorá niesla so sebou záťaž, pravdepodobne ulovené zviera a možno dieťa. Všetci moderní ľudia pochádzajú z malej skupiny Afričanov z doby pred 300 000-100 000 rokmi. Vedci dlho špekulovali o tom, že existuje genetická Eva – jedna žena ako koreň všetkých materských línií. Avšak je veľmi nepravdepodobné, že osoba, ktorá zanechala tieto vzácne skamenené odtlačky bola skutočnou genetickou Evou.

http://www.gone-fishing.co.za/2009/11/10/the-west-coast-national-park/
www.gone-fishing.co.za

STOPY NA „BOŽEJ HORE“

V tieni vulkánu v Tanzánii, ktorý domáci Masaiovia nazývajú Božia hora, výskumníci odhalili doslova poklad v podobe prastarých stôp. 400 odtlačkov je starých asi 19-tisíc rokov a ide o najviac koncentrované odtlačky, aké sa kedy našli. Niektoré z nich dokonca pôsobia, ako by ľudia utekali. No a niektoré ukazujú, že viacerí z nich mali zlomené prsty na nohách. Podľa niektorých ide o stopy matiek, ktoré kráčali vedľa svojich detí. Tím výskumníkov sa domnieva, že stopy boli urobené do popola, ktorý vychŕlila sopka. To by však znamenalo, že odtlačky sú oveľa staršie – mali by až 120-tisíc rokov. Neskôr si však vedci uvedomili, že sopečný popol bol do oblasti naplavený. Teraz musia zistiť, koľko rokov majú najmladšie kryštáli, aby zistili, aké staré môžu byť stopy.

http://news.nationalgeographic.com/2016/10/ancient-human-footprints-africa-volcano-science/
news.nationalgeographic.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 17. októbra 2016Zdroj listverse.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: