Slovenský Stonehenge je unikátom Záhoria, je pamiatkou na neznámu kultúru

Zdieľať
Holíčske megality
Foto: Google maps - koláž Najky.sk

Najdlhší z kameňov má skoro 7 metrov. Kamene sa našli pri výstavbe sídliska v 80. rokoch.

Máte radi výlety po Slovensku a spoznávanie menej známych miest? Ak áno, máme pre vás tip na výlet. Zamierte do Holíča v Trnavskom kraji.

Okrem Holíčskeho zámku môžete navštíviť aj unikátne holíčske megality. Pripomínajú vám anglický Stonehenge? Slovenský náprotivok anglického Stonehengu je podstatne menší.

Holíčske megality
Foto: Google maps

Kamene boli objavené v roku 1988 pri výstavbe holíčskeho sídliska. Kamenná stavba pozostáva z 22 zachovaných kultových kameňov, ktoré sú rozdelené na mužské a ženské. Ten najdlhší z nich má dĺžku 6,8 metra.

Kamene sa nachádzajú vo dvore v jednej z bývalých manufaktúrnych budov a pochádzajú z pravekého rondelu o priemere 60 metrov. Súčasťou stavby bolo 25 kameňov, pričom sa striedali nízke a široké (ženské) a vysoké a štíhle (mužské) kamene. V strede bol hlavný idol.

Holíčske megality
Foto: Google maps

Stavbu našiel Rudolf Irša, ktorý o nej napísal niekoľko kníh. Francúzsky bádateľ Charles-Tanguy Le Roux potvrdil, že ide o skutočné opracované kultové kamene, tzv. megality. Dodnes nevieme, aká kultúra stojí za výtvorom kamennej stavby.

Holíčske megality
Foto: Google maps

Ako sa k holíčskym megalitom dostať? Kamene sa nachádzajú medzi Holíčskym zámkom a budovou starej hrnčiarskej manufaktúry, ktorá stojí pri hlavnej ceste. Stoja na trávniku uprostred panelákov (GPS súradnice: 48.808883, 17.161421).

Holíčske megality
Foto: Google maps
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom