Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Záhada stratenej kolónie v Amerike. Ako mohla Roanoke zmiznúť bez stopy?

Croatoan tree.png
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

Prvá anglická kolónia v Amerike zmizla bez jediného slova a bez jedinej stopy. Keď prišla loď so zásobami, nenašla nič, opustené miesto bez známok boja. Ostala len jedna jediná stopa vyrytá v kmeni stromu „Croatoan“.

Príbeh stratenej kolónie je jedným z najväčších amerických tajomstiev. Príbehy sú mnohé a začínajú dávno a sú plný strašných zverstiev a možno sú to jediné kľúče hovoriace o neskoršom osude Roanoke.

Kolonisti vypálili indiánsku osadu

Ľudia z Roanoke neboli dobrí ľudia. Pozerali sa na domorodcov ako na divochov a tak sa k nim aj správali. Od chvíle ako bola založená kolónia, nemali s Indiánmi dobré vzťahy. Krátko pred postavením pevnosti jeden kolonista zistil, že zmizli strieborné poháre, teda jeden. Vina samozrejme padla na Indiána, ktorého nemohli nechať odísť bez trestu. Podľa anglického zákona bolo trestom za krádež bičovanie, avšak anglický zákon sa nevzťahoval na domorodých Indiánov. Tak kolonisti spálili každý kúsok zeme, z ktorej Indián pochádzal, len pre jednu stratenú šálku.

Vodca Croatan pomohol kolonistom zotročiť vlastný ľud

Krutý vodca kolonistov Lane opustil kolóniu a odplával späť do Anglicka. Namiesto seba zvolil za vodcu muža menom John White. Nadvláda Laneovho násilia skončila, ale aj tak bolo mnoho vecí, ktoré sa stali. Croatoan nie je len nezmyselné slovo, ale odkazuje na Croatan- indiánsky kmeň. Manteo, vodca Croatanu, bol najcennejším sprievodcom a tlmočníkom pre kolonistov. Bol kolónii taký oddaný, že bol skoro pokrstený. Keď sa kolónia Roanoke stala nepriateľskou a nežiadúcou, White poslal Mantea, aby skúsil vyhladiť niektoré z konfliktov, ktoré spôsobila Laneova nadvláda. Manteo sa vrátil a nahlásil, že domorodci zabili v priebehu dvoch rokov 20 Angličanov. White zúril a zhromaždil ľudí, ktorí na čele s Manteom mali pomstiť kolonistov. Manteo viedol Angličanov nešťastnou náhodou na zlé miesto. Omylom ich doviedol k mierumilovnému kmeňu Croatan, ktorý žil mimo hlavného kmeňa. Angličania tak zmasakrovali omylom Manteovych vlastných a hlavne nevinných ľudí.

Prvé anglické dieťa sa narodilo a zmizlo v Roanoke

Prvé anglické dieťa narodené v Amerike sa narodili v Roanoke, kde aj zmizlo s celou kolónou. Dieťa sa volalo Virginia Dare a bola vnučkou guvernéra Johna Whitea. Asi deväť dní po jej narodení White odišiel. Kolónia hladovala a bola na nepriateľskej pôde, kolonisti zúfalo potrebovali pomoc. Ak mala Whiteova vnučka prežiť, White sa rozhodol odísť pre pomoc do Anglicka. Vzal si so sebou na cestu verného Mantea. Prisahali, že sa vrátia do troch mesiacov, ale nestalo sa tak. Anglicko sa dostalo do vojny so Španielskom a vojna nedovolila Whiteovi a Manteovi vrátiť sa. Podarilo sa to až o tri roky, kedy sa vrátili do Roanoke – neskoro.

V skutočnosti nikto nehľadal stratenú kolóniu

Keď sa White vrátil, kolónia bola opustená. White si bol istý, že nápis Croatoan na strome znamenal, že všetci sú v bezpečí a skrývajú sa s kmeňom, ktorý nedopustí, aby zomreli. White chcel nájsť svoju rodinu a navigoval kapitána ku kmeňu Croatan, ale loď sa dostala do silnej búrky. Zásoby sa rýchlo míňali, tak sa vrátili naspäť a White už nikoho nedokázal presvedčiť, aby sa s ním vrátil hľadať jeho rodinu. Už ju nikdy nevidel. Sir Walter Raleigh poslal svojich ľudí hľadať kolonistov, ale všetci saa vrátili kvôli zlému počasiu ešte skôr, ako pátranie vôbec začalo. Španieli tiež chceli nájsť kolóniu a dobiť ju. Dozvedeli sa, že kolonisti sú v zátoke Chesapeake a naplánovali útok, ale plán zlyhal – kolonisti zmizli.

Je mnoho príbehov o kolónii Roanoke, vrátane  toho, v ktorom otec Pocahontas tvrdí, že zavraždil všetkých kolonistov. Ktoré sú však skutočné? A ktoré viedli k zmiznutiu kolonistov?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 13. októbra 2016Zdroj listverse.com © NAJKY.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: