Bývalý vojak prišiel o obe nohy, napriek tomu zdolal najvyššiu horu sveta

Zdieľať
Hari Budha Magar
Hari Budha Magar FB Hari Budha Magar
Bývalý vojak z Nepálu Hari Budha Magar prišiel v roku 2010 pri výbuchu v Afganistane o obe nohy, ktoré mu zostali amputované nad kolenom. Napriek svojmu ťažkému osudu sa odhodlal na odvážny krok a 19. mája 2023 okolo 15:00 vystúpil na Mount Everest. Stal sa tak prvým človekom, ktorý zdolal vrchol sveta s dvoma protézami.
Hari Budha Magar
Hari Budha Magar pri ceste na Mount Everest FB Hari Budha Magar
„Trinásť rokov po strate nôh v Afganistane Hari dokázal, že zdravotné postihnutie nie je prekážkou k dosiahnutiu 8,849 metrového vrcholu,“ píše sa na jeho sociálnej sieti. Hariho výstup umožnil svetový tím nepálskych horolezcov na čele s vedúcim výpravy Krish Thapa. Na vrchole Hari kričal „Dokázali sme to! “ako odkaz na tímové úsilie, ktoré umožnilo tento obrovský úspech.
Hari Budha Magar
Hari Budha Magar so svojou expedíciou FB Hari Budha Magar
Cez satelitný telefonát, ktorý poskytol NSSL Global GmbH svojmu tímu dodal: „Bolo to ťažké. Ťažšie, než som si kedy dokázal predstaviť. Museli sme len pokračovať a stúpať na vrchol, bez ohľadu na to, ako veľmi to bolelo, alebo ako dlho to trvalo. Ak som ja dokázal vyliezť na vrchol sveta, tak každý bez ohľadu na svoje postihnutie, si môže splniť svoj sen. Bez ohľadu na to, aké veľké máš sny, so správnym nastavením mysle to dokážeš,“ odkazuje Hari svetu. V najťažších chvíľach pri výstupe si spomenul na svoju rodinu a všetkých, vďaka ktorým sa mohla expedícia uskutočniť. To ho podľa vlastných slov dotlačilo až na vrchol.
Hari Budha Magar
Hari Budha Magar zdolal napriek svojmu hendikepu Mount Everest FB Hari Budha Magar
Cesta zo štvrtého tábora na vrchol trvala expedícii 25 hodín, potom nasledovala cesta naspäť do tábora. „Začali sme o 21:50 a vrátili sme sa o 23:00 nasledujúci deň. Cesta nebola ľahká, museli sme urobiť ťažké rozhodnutia, ale zvládli sme to,“ napísal Hari na sociálnej sieti. Výstup im komplikovali nepriaznivé poveternostné podmienky a nepredvídateľné počasie. Niektorí členovia expedície sa museli vrátiť, pretože sa im minuli zásoby kyslíka.
Hari Budha Magar
Hari Budha Magar sa stal prvým človekom, ktorý zdolal najvyššiu horu sveta s dvoma protézami FB Hari Budha Magar
„Chcel som to aspoň trikrát vzdať, keď polovica tímu odišla. Šerpovia, medzi ktorými bol aj môj brat, ma však uistili, že to zvládneme a kyslík vydrží, no ani oni nevedeli predvídať, ako sa budú vyvýjať podmienky a zásoby sa míňali,“ napísal Hari. Nakoniec dosiahli vrchol Mount Everestu piati členovia expediície. Hari, jeho brat Nanda Bahadur Budha Magar, Mingma Sharpa, Pasang Sherpa a Jit Bahadur Tamang. Bez pomoci ostatných členov expedície by to však podľa Hariho nezvládli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom