Chantal Smoleňáková získava úspechy aj vo Švajčiarsku

Zdieľať
Chantal Smoleňáková počas pretekov na Silvretta Cup vo Švajčiarsku. Foto: Archív Smoleňák

Pre úspešnú mladú lyžiarku bol po mnohých slovenských a poľských pretekoch náročný aj mesiac apríl, kedy sa zúčastnila medzinárodného preteku Silvretta Cup vo Švajčiarsku ako jediná Slovenka.

Ročník historického preteku Silvretta Cup sa konal tento rok v apríli vo švajčiarskom rezorte Samnaun. Alpské lyžiarske stredisko Samnaun disponuje 239 kilometrami zjazdoviek vo výške 1800 až 2800 metrov nad morom, kde sa pohodlne odveziete jednou zo 46 moderných lanoviek. Zaujímavosťou je, že Samnaun zdieľa lyžiarske stredisko s rakúskym Ischglom, vďaka čomu vznikla veľká a veľmi populárna lyžiarska oblasť, známa ako Silvretta Arena Samnaun/Ischgl. Skúsení lyžiari ocenia čiernu 11 km dlhú zjazdovku so 70 % sklonom.

Chantal Smoleňáková medzi prekážkami na lyžiarskych pretekoch v Samnaun. Foto: Archív Smoleňák

Chantal Smoleňáková sa zúčastnila medzinárodnej lyžiarskej súťaže Silvretta Cup ako jediná Slovenka na celom preteku. Na pretekoch úspešne reprezentovala svoj klub Alpine skiing racing team High Tatras Slovakia, ktorý je financovaný vďaka podpore firmy iZlato a darovaním 1% z daní tejto firmy. Na pretekoch sa zúčastnili lyžiari z domáceho Švajčiarska, ďalej z Rakúska, Nemecka, Lichtenštajnska, Talianska, Česka, Litvy a Poľska. Každý rok súťaží na tomto preteku viac ako 800 žiakov z rôznych krajín Európy a snažia sa získať prvenstvo na tejto dôležitej a známej súťaži, ktorá je v lyžiarskych kruhoch známa aj ako neoficiálne majstrovstvá Európy pre tento vek detí.

Chantal Smoleňáková na lyžiarskych pretekoch Silvretta Cup v Samnaun. Foto: Archív Smoleňák

Súťažilo sa v dvoch disciplínach, cross a obrovský slalom. Chantal zožala obrovský úspech vo svojej kategórii U9 (ročník narodenia 2013 a 2014) a získala 2. miesto v disciplíne cross, na víťazstvo jej chýbalo len 82 stotín sekundy. Umiestniť sa v disciplíne cross na prvých priečkach je veľmi náročné, keďže tento pretek sa stavia len deň pred súťažou, takže ho nie je možné vopred natrénovať. V obrovskom slalome sa Chantal umiestnila na 4. mieste, na 3. priečku jej chýbalo len 14 stotín sekundy. Jej výkon v obrovskom slalome je obdivuhodný, najmä kvôli tomu, že počas tréningov spadla na viazanie vypnutej lyže, takže pretek bravúrne odlyžovala aj s obrovskou modrinou na stehne.

Chantal Smoleňáková na 2. mieste na súťaží Silvretta Cup. Foto: Archív Smoleňák

Po tohtoročných víťazstvách na majstrovstvách Slovenskej republiky, kde Chantal Smoleňáková získala 1. miesto v kombi race a 2. miesto v obrovskom slalome, bol prestížny pretek Silvretta Cup vo Švajčiarsku ďalším skvelým úspechom a míľnikom pre mladú lyžiarku. Okrem Slovenska a Švajčiarska získala Chantal tento rok aj 2. miesto v poľskej lige MOZN a 3. miesto na majstrovstvách Poľska v kombi race.

Chantal Smoleňáková pripravená na štarte Silvretta Cup v Samnaun. Foto: Archív Smoleňák