Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

CIA mučila teroristov v susednom Poľsku! Američania tam mali tajné väznice!

ID-100186945
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Tajné zariadenia v Poľsku, v ktorých sa mučilo, naznačuje správa vyšetrovacieho výboru pre tajné služby v americkom Senáte.

Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) prevádzkovala v Poľsku tajné väznice, v ktorých zadržiavala ľudí podozrivých z terorizmu. Vo svojej dlho očakávanej správe to v utorok definitívne potvrdili vyšetrovatelia z výboru amerického Senátu na kontrolu tajných služieb. Správy o amerických tajných väzniciach v zahraničí sa objavili už pred niekoľkými rokmi, doteraz ich však ani Washington ani Varšava nepotvrdili. Poľská vláda sa nateraz k zisteniam odmietla vyjadriť.

Senátny výbor vo svojej správe uvádza, že Poliaci sa pred 11 rokmi vyhrážali zastavením prijímania militantov z teroristickej siete al-Kájda. Ako sa píše v dokumente Senátu, Varšava napokon prijala „flexibilnejší postoj“ po tom, ako jej CIA prisľúbila vyplatenie „veľkej sumy peňazí“. V správe sa síce vyslovene neuvádza Poľsko ako miesto amerických tajných väzníc, podľa agentúry Reuters je však zrejmé, že ide práve o túto krajinu. Svedčia o tom údajne nepriame indície ako napríklad odvolanie sa na dokumenty Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP), ktorý odsúdil „čierne zariadenie“ CIA v Poľsku. Správa tiež uvádza výpovede svedkov, ktorí mali o tajných väzniciach v Poľsku vedieť. Zistenia zatiaľ okrem poľskej vlády odmietla komentovať aj kancelária Leszeka Millera, ktorý bol v tom čase poľským premiérom.

Podľa rozhodnutia ESĽP medzi rokmi 2002 až 2003 prevádzkovala CIA tajnú väznicu neďaleko poľskej dedinky Stare Kiejkuty na severovýchode krajiny. Američania tam údajne na zadržaných ľuďoch podozrivých z terorizmu používali aj techniky, ktoré ľudskoprávne organizácie považujú za mučenie.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor petraDátum 10. decembra 2014Zdroj SITA, © SITA 2014, ilustračné: freedigitalphotos.net
reklama:
reklama:
reklama: