Dobrá správ pre milovníkov zeleného! Jeden joint by po novom nemal byť trestný!

Zdieľať
POCHOD: Bratislava Million Marihuana March 2013
Úèastníci pochodu za konope Bratislava Million Marihuana March 2013 poèas pochodu bratislavskými ulicami. Bratislava, 4. máj 2013. Foto: SITA/Marián Peiger

Ak polícia u niekoho nájde jednu cigaretu marihuany, nemalo by to byť v budúcnosti trestným činom ani na Slovensku.

Hovorkyňa rezortu spravodlivosti Alexandra Donevová potvrdila, že taký návrh existuje, ale nechcela uviesť ďalšie podrobnosti. Materiál preto najprv musí prerokovať Rada vlády pre protidrogovú politiku. Stať by sa tak malo 13. novembra a až potom ho možno posunúť do ďalšieho legislatívneho procesu a zverejniť podrobnosti, zdôraznila.

Materiál je výsledkom dvojročnej práce odborníkov. Ide o návrh zákona, ktorým sa ustanovujú definície a množstvá omamných a psychotropných látok, rastlín a húb obsahujúcich omamné alebo psychotropné látky, a ktorým sa menia a dopĺňajú Trestný zákon a Trestný poriadok a zákon o priestupkoch. Keďže ide o komplexný materiál, zmeny v trestných kódexoch nie sú súčasťou noviel, ktoré už prešli pripomienkovým konaním a do platnosti by mali vstúpiť v marci 2015, vysvetlila hovorkyňa.

BULGARIA MARIHUANA
Hundreds of Bulgarians take part in a protest in the capital Sofia Sunday, May, 7, 2006. Their protest is to request to the government to legalize the use of marihuana and light drugs in the country. (AP Photo/Petar Petrov)

Vypracovaný materiál hovorí o tom, že držanie omamných látok pre vlastnú potrebu nebude trestným činom, ale priestupkom. Pričom je jasne stanovené, o aké množstvo pôjde. Pri opakovanom priestupku by však už malo ísť o trestný čin. Navrhuje sa posilniť aj sociálny program a prevýchovu. Cieľom je teda riešiť skôr závislosť ako trestný postih. Materiál je inšpirovaný českým modelom.

Na zmenu v tomto duchu vyzval minulý týždeň aj generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Mohla by to byť podľa neho cesta, ako bojovať proti drogovej kriminalite. Ako skutočných páchateľov vníma výrobcov či dílerov drog a nepáči sa mu, ak si polícia vylepšuje štatistiky postihmi za jednu či dve marihuanové cigarety. Liberálnejšie pravidlá pre konzumentov mäkkých drog už po voľbách avizoval aj premiér Robert Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom