Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Dóm sv. Alžbety v Košiciach vám vyrazí dych

Fullsizerender 17.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Košice patria medzi jedno z najkrajších miest na Slovensku. Pri návšteve tohto mesta môžete vidieť hneď viacero krásnych pamiatok. Jednou z nich je aj gotická katedrála Dóm sv. Alžbety. Vybrali sme 7 zaujímavostí, ktoré by ste o tejto budove mali vedieť.

Najnavštevovanješia pamiatka v Košiciach

Dóm sv. Alžbety je najobdivovanejšou pamiatkou Košíc. Ide o katedrálu, ktorá je neprehliadnuteľná už z diaľky, pretože je vysoká až 60 metrov a vraj sa do nej zmestí vyše 5 000 ľudí. Ako každá gotická stavba je zvonka i zvnútra vyzdobená stovkami sôch a ozdobných detailov.

Fullsizerender 15.jpg
www.instagram.com

Začiatok stavby

Stavebné práce sa začali po roku 1380 a ťahali sa neuveriteľných 100 rokov. Na mieste dnešnej katedrály stal kostol, ktorý bol súčasťou katedrály počas jej výstavby, no po jej dokončení bol zbúraný. Stavba je postavená po vzore francúzskych katedrál. Súčasný vzhľad však katedrála získala viacerými úpravami a vidieť v nej prvky viacerých architektonických štýlov.

Patrónka sv. Alžbeta Uhorská

Narodila sa v roku 1207 v Bratislave ako dcéra kráľa Ondreja II. Vydatá bola za durínskeho grófa Ľudovíta IV., s ktorým mala tri deti. Alžbeta bola veľmi dobrým človekom, kniežací majetok dokonca využívala na charitu a chudobným rozdávala jedlo.

Fullsizerender 1 6.jpg

Najstarší erb

Košice boli prvým mestom v Európe, ktoré od panovníka získalo erb, stalo sa tak v roku 1369. A jedno z najstarších vyobrazení mestského erbu Košíc sa nachádza v južnej veži katedrály.

Strana zla

Najviac vyzdobený je severný portál Dómu. V stredoveku bol sever považovaný za stranu zla, lebo odtiaľ nesvieti slnko. Mnohé kostoly na tej strane nemajú okná či vchod. Aj práve pre to, je táto katedrála výnimočná.

Fullsizerender 16.jpg
www.instagram.com

Najväčší kostol na Slovensku

Vedeli ste, že práve Dóm sv. Alžbety je najväčším kostolom u nás, s plochou interiéru 1 200 m²?

Národná kultúrna pamiatka

Komplex Dómu a priľahlých stavieb Kaplnky svätého Michala a Urbanovej veže bol vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1970.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor rhDátum 2. júla 2017Zdroj © Najky.sk, iDen Media s.r.o
reklama:
reklama:
reklama: