Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fakty o astronómii, ktoré ste sa nenaučili v škole

Vesmir pixabay 3.jpg
7
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com

Vesmírom sú ľudia oddávna fascinovaní a aj napriek pribúdajúcim informáciám o ňom, stále ich dokáže niečo prekvapiť. Napríklad toto:

Horúci ľad existuje

Lad pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Vo vzdialenosti 33 svetelných rokov sa nachádza exoplanéta Gliese 436 b, ktorá sa skladá z rôznych vodných prvkov tvoriacich horúci ľad. Inými slovami, ľad zostáva pevný kvôli tlaku, avšak povrchová teplota má až 300 stupňov Celzia. Ľad sa tak zohrieva a odparuje sa.

Vo vesmíre sa nachádza bar

Čapované pivo. Jeden pohár piva či vína občas a v malom množstve neuškodí.
pixabay.com

Sen barmana, či jeho nočná mora? Za našou atmosférou sa nachádza oblak pozostávajúci z alkoholu, ktorý je približne tisícnásobkom slnečnej sústavy. Ľudia by mali čo piť minimálne ďalšiu miliardu rokov.

Urán je nepredvídateľný

Planety pixabay.com_.jpg
ilustračné: pixabay.com

Ide o jedinú planétu, ktorá sa otáča na boku. Vedci sa domnievajú, že dôvodom môže byť obrovská kolízia, ku ktorej v minulosti došlo.

Sledovanie hviezd je pozeraním do minulosti

Vesmir pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Keďže hviezdy sú od našej planéty neuveriteľne ďaleko, kým sa svetlo z nich dostane na Zem, môžu byť viaceré planéty už dávno mŕtva.

Dlhá cesta

Vesmir pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Naposledy, keď bola slnečná sústava v súčasnej pozícii s ohľadom na Mliečnu dráhu dinosaury obývali Zem. Je to tak preto, že kým naša sústava obehne okolo Mliečnej dráhy, trvá to 230 miliónov rokov.

Zem sa spomaľuje

Planeta zem pixabay 9.jpg
ilustračné: pixabay.com

Keď ešte žili dinosaury, deň mal „iba“ 23 hodín. Rotácia Zeme sa každé storočie spomaľuje o približne 2 milisekundy.

Optická ilúzia

Slnko pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Slnko a Mesiac môžu pri pohľade zo Zeme vyzerať rovnako, ale ide len o klam. Nielenže je Slnko 400-krát väčšie, je navyše 400-krát vzdialenejšie od Zeme ako Mesiac.

Mars je trochu hrdzavý

Vesmir pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Napriek tomu, že na Marse nie je voda, jej povrch je hrdzavo červený, rovnako tak obloha. Planétu totiž kedysi tvorili voda a železo a postupom času vznikla jej farba.

Venuša je horúca aj studená

Venusa ilustracna pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Planéta, o ktorej sa hovorí, že jej atmosféra je päťkrát horúcejšia ako vriaca voda, má aj jedno studené miesto. V atmosfére planéty je skryté miesto, kde sa teplota pohybuje okolo -175 stupňov Celzia.

Voda na mesiaci

Vesmir pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Podľa jednej štúdie sa môže Mesiac raz stať vesmírnym zdrojom vody, pretože obsahuje viac H2O, než sa predpokladalo. Vedci si myslia, že by sme mohli v budúcnosti extrahovať vodu z tzv. pyroklastických usadenín, látky vyrobenej z perličiek sopečného skla.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 10. júla 2018Zdroj www.rd.com © Najky.sk
K téme ,