Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fakty o živote na Medzinárodnej vesmírnej stanici

Astronauti vesmir pixabay 1.jpg
6
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
ilustračné: pixabay.com
reklama:
reklama:

Astronauti prezradili, aké to je žiť na obežnej dráhe. Je to pre nich dobrodružstvo? Tieto fakty o živote na Medzinárodnej vesmírnej stanici vám povedia viac.

Slnko vychádza a zapadá takmer celý deň

Zem pixabay.jpg
ilustračné: pixabay.com

Astronauti majú z východu a západu slnka väčší zážitok ako ľudia na Zemi – vidia ho vychádzať a zapadať až 16 hodín. Stanica sa totiž pohybuje 17 500 míľ za hodinu a prejde obežnou dráhou Zeme každých 90 minút.

Známky života na Zemi sú najviditeľnejšie v noci

Astronauti vesmir pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Európa svieti v noci ako žiarovka, Afrika je jasná iba okolo miest ako Káhira a Johannesburg.

Aurora borealis je zhora ohromujúca

Aurora 589049_640.jpg
pixabay.com

„Nie je to vždy veľkolepé, ale sú chvíle, keď ste pohľadom na auroru úplne unesení. Váš mozog to nedokáže pochopiť,“ uviedol astronaut NASA Kjell N. Lindgren.

Hore a dole nemajú význam

Astronauti vesmir pixabay 3.jpg
ilustračné: pixabay.com

Astronauti zvyčajne na palube stanice majú nohy smerom k palube a hlavy smerom k stropu, v skutočnosti tam však žiadne hore a dole nie je. Etikety a svetlá sa astronautom pomáhajú orientovať, ale tí si môžu veci popresúvať tak, ako chcú alebo potrebujú.

Z vesmíru je viditeľné znečistenie

Planeta zem pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

„Keď som bol na palube kozmickej stanice, videli sme časť Ázie, kde sme neustále videli znečistenie,“ povedal Lindgren. „Potom mali „deň čistého vzduchu“, limitovali počet automobilov, ktoré mohli prísť do mesta. Počas niekoľkých dní sme mohli vidieť mesto, ktoré sme pred tým nevideli.“

Praktické oblečenie je dôležité

Astronauti vesmir pixabay 2.jpg
ilustračné: pixabay.com

Oblečenie, ktoré je praktické na Zemi, je praktické aj vo vesmíre. Typickým vybavením je bavlnené tričko a nohavice s množstvom vreciek a suchých zipsov. „A nemusíte nosiť topánky, len ponožky,“ prezradil Lindgren.

Pozeranie filmov je populárne aj vo vesmíre

12422210 354810 1489688627 650 2560f4ae2b 1490033667.jpg
www.altitudefilment.com

Večerné pozeranie filmov v sobotu je populárne aj na vesmírnej stanici. Rozdiel je len v tom, že astronauti nemusia sedieť, ale môžu sa dať do akejkoľvek polohy chcú.

Nie je to len o cestovaní do vesmíru

Astronauti vesmir pixabay 4.jpg
ilustračné: pixabay.com

Jednou z najmylnejších predstáv o astronautoch je, že ich hlavnou úlohou je cestovanie do vesmíru. Astronauti podporujú program lietania do vesmíru, ale málokedy doň aj letia.

Majú čas na koníčky

Knihy kniznica pixabay 6.jpg
ilustračné: pixabay.com

Astronauti obvykle pracujú od okolo 7. do 19. hodiny, čiže vo večerných hodinách alebo počas víkendov majú čas na čítanie a rôzne koníčky.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor jkDátum 29. júla 2018Zdroj www.rd.com © Najky.sk
reklama:
reklama:
reklama: