Predstavujete si starovekých Egypťanov ako ľudí úplne odlišných od nás? Mýlite sa. Aj oni sa zaujímali o módu, používali parfumy, mali domáce zvieratá, usporadúvali večierky, pili pivo a tancovali podobne ako my.
7 slávnych momentov z histórie, ktoré sa v skutočnosti nikdy nestali
Členovia rodiny raňajkovali oddelene
Nebolo zvyčajné spoločne raňajkovať, najmä v šľachtických rodinách. Hlava rodiny raňajkovala sama – služobníci priniesli jedlo a potom nasledoval ranný kúpeľ. Ženy raňajkovali počas pripravovania sa na nový deň. Pri jednom stole sa zišla rodina buď popoludní, alebo večer.
Počas sviatkov vystavovali drevenú múmiu
Počas sviatkov bola vystavovaná drevená postava symbolizujúca mŕtveho človeka, aby ľuďom pripomínala prežitie života. Oslavujúci si mali vychutnávať život.
Milovali zvieratá
Starí Egypťania boli jednými z prvých, ktorí začali chovať zvieratá ako domácich miláčikov. Milovali nielen mačky, ale aj psy, sokoly a opice. Milovali ich natoľko, že po smrti boli mumifikované a umiestnené do hrobu svojho majiteľa.
Egypťanky sa nebáli nosiť odhaľujúce šaty
Ženský odev sa nazýval kalasiris – išlo o pevné šaty s jedným alebo dvomi popruhmi. Keďže sa šaty začínali pod prsiami, tie boli vystavené. Tento odev nosili ženy všetkých tried, nebolo to považované za hanebné.
Tanečníci sa neobťažovali s oblečením
Tanečnice v starovekom Egypte boli oblečené v priehľadnom oblečení, prípadne boli polonahé – mali na sebe len sukňu či iba opasok. Tanečníci mohli nosiť zásteru.
Nosili na hlavách vonné kužele
Egypťania venovali veľa pozornosti vôňam a jedným zo spôsobov, ako mohli byť obklopení vôňami, bolo, že nosili na hlave kužele. Boli vyrobené z vosku alebo loja zmiešaného so škoricovou olejom a inými aromatickými látkami. Nosili ich priamo na hlavách priviazané k parochni stuhami.
Špeciálny účes pre deti
Egypťania boli známi tým, že si holili hlavy a nosili parochne. Deti mali oholené len časti hlavy, zostal im tam popruh, ktorý im bol oholený až po dosiahnutí dospelosti.
Pivo bolo také dôležité, že sa ním platilo
Starí Egypťania verili, že to, ako pripravovať pivo, ich naučil boh posmrtného života Osiris. Starobylé pivo bolo husté ako mlieko, kyslé a trochu trpké a dokonale potlačilo smäd. Na výrobu piva používali kukuricu. Spolu s chlebom slúžilo pivo ako pláca pre vojakov, úradníkov a staviteľov pyramíd.