Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fascinujúce názvy pekla v rôznych kultúrach 3. časť

Befunky collage 66.jpg
3
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Takmer každá kultúra alebo náboženstvo na svete popisuje existenciu nejakého podsvetia alebo pekla. Tieto popisy sú často nezvyčajné v spôsobe, akým sa tam zaobchádza s hriešnikmi a dokonca aj v tom ako sa vlastne definuje hriech. Kým každý je jedinečný svojím vlastným spôsobom, existujú prvky, ktoré sú nápadne podobné v mnohých odlišných kultúrach a náboženstvách.

Tartaros

Tartaros sa vyskytuje v gréckej a rímskej mytológii. Je opísaný ako hlboký čierny žalár plný mučenia a utrpenia. Zatiaľ, čo väčšina ľudí verí, že Hades je peklo, v skutočnosti je to len miesto pre všetkých mŕtvych, pričom Tartaros je ešte hlbší a je v ňom miesto len pre hriešnikov. Ľudia sú poslaní do Tartarosu, keď ich Rhadamanthus posúdi a rozhodne o ich treste. V rímskej mytológii je Tartaros obklopený tromi múrmi a ohnivou riekou Phlegethon. Stráži ho netradičné stvorenie známe ako Hydra, spolu s Tisiphonom, ktorý sa na všetko pozerá. Na dne tohto pekla sú titáni, nepriatelia bohov, ktorí boli bohmi porazení a sem boli poslaní za trest. Taktiež aj grécka mytológia opisuje Tartaros ako miesto, ktoré vzniklo ako väzenie pre tých, ktorí ohrozovali bohov, ale neskôr začalo fungovať ako peklo pre všetkých hriešnikov. Zlé duše sú potrestané spôsobom patričným k ich hriechom. Napríklad Tantalus bol vyhnaný do Tartarosu po tom, čo rozsekal svojho syna a naservíroval ho ako jedlo bohom. Bol teda potrestaný, aby trpel smädom v nádrži plnej vody, ktorú nemohol piť a hladom pod ovocným stromom, z ktorého ovocie nikdy nemohol jesť.

Sheol hell hadesancient greek god of the underworld demon underground 300x200.jpg
listverse.com

Danteho Peklo

Mnohé obľúbené moderné predstavy o kresťanskom pekle možno pekne vysledovať až späť k renesančnému básnikovi menom Dante Alighieri. Jeho dielo Božská komédia popisuje alegorické cesty cez nebo, očistec a peklo. Inferno začína úrovňou, v ktorej sú ľudia odsúdení za to, že nemajú v živote nič. Títo ľudia sú potrestaní tak, že musia večne pátrať po svojich vlastných záujmoch, zatiaľ čo ich prenasledujú roje hmyzu a nakazené červy. Rieka známa ako Acheron obklopuje deväť kruhov samotného pekla. Prvý kruh je pomerne príjemné miesto nazývané Limbo, kde sídlia nekresťanské duše, ktoré sa nedopustili žiadnych hriechov. Zvyšné úrovne pekla zodpovedajú každému zo siedmich smrteľných hriechov. V druhom kruhu sú chlípnici potrestaní tým, že sú bezcieľne odfukovaní silným vetrom. V treťom kruhu sú nenásytní a závislí, ktorí sú nútení ostať v nechutnom slize. Štvrtý kruh patrí dvom skupinám hriešnikov- tým, ktorí peniaze hromadili a tým, ktorí ich zbytočne míňali a tieto dve skupiny musia proti sebe naveky bojovať. Tí, ktorí spáchali hriech v hneve sú umiestnení v piatom kruhu, kde bojujú medzi sebou v rieke Styx a ich trestom je nikdy znovu nepocítiť šťastie. Na šiestej úrovni sú kacíri zamknutí v horiacich hroboch. Siedma úroveň je rozdelená na sekcie. Jedna sekcia je plná ľudí, ktorí spáchali násilie voči druhým, potom sú tu samovrahovia a násilníci voči prírode či bohu. V ôsmom kruhu sú podvodníci a aj tu sú sekcie. Niektorí hriešnici majú hlavy otočené dozadu, iní sú bičovaní démonmi, potom sú tu hriešnici ponorení do výkalov, hryzení hadmi, uväznení vo vriacom jazere a podobne. Posledný kruh je domovom pre tých, ktorí spáchali zradu a sú odsúdení na konkrétne tresty. V samotnom strede pekla je Satan, ktorý prežúva Cassia, Brutusa a Judáša.

Purgatory_2 300x203.jpg
listverse.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 23. mája 2017Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: