Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Fascinujúce názvy pekla v rôznych kultúrach 2. časť

Befunky collage 61.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Foto: www.imgur.com
reklama:
reklama:

Takmer každá kultúra alebo náboženstvo na svete popisuje existenciu nejakého podsvetia alebo pekla. Tieto popisy sú často nezvyčajné v spôsobe, akým sa tam zaobchádza s hriešnikmi a dokonca aj v tom ako sa vlastne definuje hriech. Kým každý je jedinečný svojím vlastným spôsobom, existujú prvky, ktoré sú nápadne podobné v mnohých odlišných kultúrach a náboženstvách.

Xibalba

Xibalba je mayská verzia pekla a predpokladá sa, že skutočne existuje ako fyzické miesto v jaskynnom systéme neďaleko Belize. Hovorí sa, že je miestom bolesti, kde pánovia posmrtného života uskutočňovali rôzne zvláštne spôsoby mučenia na nešťastných dušiach. Páni posmrtného života spoločne pracovali na tom, aby potrestali všetkých návštevníkov Xibalby. Ahalpuh a Ahalgana spôsobovali, že z ľudských tiel vybuchne hnev. Chamiabac a Chamiaholom spôsobovali, že sa telá mŕtvych rozpadli na kosti. Ahalmez a Ahaltocob pracovali spoločne na tom, aby v ľudských domovoch spôsobili smrteľné katastrofy. Xic a Patan prinášali smrť ľuďom na cestách a to tak, že im privodili buď vracanie krvi alebo ich stláčali, kým nemali plné hrdlá krvi. Duše boli nútené dokončiť ťažkú a ponižujúcu cestu, aby dosiahli Xibalbu. Ich cesta začala prechodom cez niekoľko riek plných krvi, škorpiónov a hnisu. Potom sa cesta rozdelila na štyri cesty, ktoré slúžili pánom na zábavu z toho, ako sú duše ponižované a zmätené. Duše boli potom testované tak, že ich poslali do jedného zo šiestich smrteľných domov. Domy majú rôzne názvy ako Netopierí dom, či Horúci dom a napríklad Studený dom je plný krupobitia a mrazivého chladu.

Xibalba 300x204.jpg
listverse.com

Diyu

Táto verzia pekla pochádza z tradičnej čínskej kultúry a skladá sa z niekoľkých úrovní, pričom počet sa líši od štyroch po osemnásť. Každá úroveň je sledovaná sudcom a tresty na hriešnikoch závisia od ich činov počas života. Najhoršia úroveň tohto pekla je známa ako Avici a je vyhradená pre najhorších hriešnikov. Avici je oddelená od ostatných úrovní Diyu, pretože duše, ktoré skončia tu, zostávajú na tomto mieste na večnosť bez ďalšej nádeje, že sa znovuzrodia.

Original 1 300x168.jpg
listverse.com

Naraka

Naraka alebo Niraya je koncept pekla pre niektoré odvetvia hinduizmu, jainizmu, sikhizmu a budhizmu. Zatiaľ čo presné popisy Naraky sa líšia podľa náboženstva, je to miesto, kde sa trestá na základe karmi. Naraka je len dočasným cieľom a ak hriešnici zaplatia cenu za svoju karmu, podarí sa im zrodiť znovu. Predpokladá sa, že je rozdelená na niekoľko úrovní v závislosti od hriechov spáchaných počas života. Počet úrovní v Narake sa pohybuje od štyroch po viac ako tisíc. V hinduistickej a jainskej kultúre sa hovorí, že v Narake vládne Yama Loka, boh spravodlivosti. Akonáhle človek zomrie, jeho činy sú posudzované Lokovým pomocníkom a buď je poslaný do Svarga (nebo) alebo do Naraka. Budhisti napríklad veria, že všetky duše sú poslané do Naraky, aby boli očistené od svojich hriechov a neexistuje pravidlo na kontrolu ľudských pozemských činov. Všetky náboženstvá ale majú spoločné, že veria, že duša môže v Narake ostať aj miliardy rokov, až kým nebude jej karma obnovená a duša sa znovuzrodí.

Tibetan buddhism wheel of life 06 06 1 hell beings 300x225.jpg
listverse.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 22. mája 2017Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: