Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tajomné záhady o Satanovi 2. časť. Prečo ho volajú vládca pekla a akú moc mal na Zemi?

Devil destruction
5
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

Satan sa stal jednou z najpopulárnejších postáv v moderných náboženstvách a popkultúre, hoci jeho podoba a všetko okolo neho v náboženských textoch býva stručné a mätúce. Kvôli tomu existuje celý rad záhad ohľadom Satana, ktoré nevieme a asi ani nebudeme vedieť objasniť.

VLÁDCA PEKLA

Samozrejme každý vie, že Satan vládne peklu, kde sa teší z mučenia zlých duší. Nikde v Biblii nie je o tom zmienka. V pekle skončíte po záverečnom súde, ale nebude nad vami stáť Satan. Tak odkiaľ prišli predstavy Satana ako vládcu pekla? Je to záhada. Najpopulárnejšou teóriou je, že bol zjednotený s gréckymi a rímskymi bohmi podsvetia Hádesom a Plutom. Možno je to podľa zoroastrianizmu, v ktorom je zlo Angra Mainyu, ktoré mučí bezbožných v posmrtnom živote. Ale aj tak nie je jasné, odkiaľ tento príbeh prišiel.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Coppo_di_Marcovaldo,_Hell.JPG
commons.wikimedia.org

STARÝ A NOVÝ ZÁKON

V Starom zákone je anjelská bytosť satan, ktorá najskôr na boží rozkaz sleduje Jóba a neskôr súdi Joshua. V oboch prípadoch však vystupuje ako služobník Boha, akýsi druh nebeského zástupcu. Avšak v Novom zákone je Satan vyslovene „knieža démonov“ a je stelesnený už len ako zlo. Takže zmenila sa satanova rola medzi vznikom Starého a Nového zákona? Alebo je „satan“ len titul a označuje stále jeden a ten istý subjekt?

http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-old-book-bible/491992441/popup?sq=Old%20And%20New%20Testament/f=CPIHVX/p=3/s=DynamicRank
www.thinkstockphotos.com

MOC NA ZEMI

Väčšina verzií z moderných dôb dáva Satanovi neuveriteľnú silu a schopnosti, ale mal biblický Satan skutočne nejakú moc na Zemi? Je to dosť nejasné. V Starom zákone je schopný okamžite zničiť život Jóbovi, ale až keď mu Boh dá súhlas. V Novom zákone väčšinou zvádza Ježiša, aby použil svoje vlastné sily a schopnosti. Napríklad, keď je Ježiš hladný, Satan mu navrhne premeniť kamene na chlieb, ale nespraví tak sám. Na druhú stranu, Ježiš vyhnal démonov z dvoch posadnutých ľudí, čo znamená, že démoni alebo Satan môže ovládnuť nejakým spôsobom človeka. Satan tiež Ježišovi ponúka „kráľovstvo sveta“, hoci nie je jasné, či by ho naozaj vedel Ježišovi aj dať. Oficiálne stanovisko najväčších kresťanských skupín ale je, že Satan nedokáže robiť nič viac ako pokúšať a navádzať.

http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-illustration-devil-destruction/532787193/popup?sq=satan%20/f=CPIHVX/s=DynamicRank
www.thinkstockphotos.com

VÝZOR

V súčasnosti máme v hlave obraz Satana ako škaredej bytosti s kozími rohami, nohami a vidlami. V kreslených rozprávkach býva Satan celý červený a oblečený do kože. Nič však nesúvisí s Bibliou. Odkiaľ teda prišiel jeho vzhľad? Črty podobné koze mohol prebrať z gréckeho boha Pana, čo bol divoký a desivý boh. Vidly môžu pochádzať od Poseidona a farba môže pochádzať z veľkého červeného draka z Knihy zjavenia. Ale sú to len teórie.

http://www.thinkstockphotos.com/image/stock-photo-man-pissed-off-with-red-skin-and-horns/470163713/popup?sq=satan%20/f=CPIHVX/s=DynamicRank
www.thinkstockphotos.com
reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 10. novembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme
reklama:
reklama:
reklama: