Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Tajomné záhady o Satanovi 1. časť. Bol to had, Dávid alebo má iné meno?

Flame demon.
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com

Satan sa stal jednou z najpopulárnejších postáv v moderných náboženstvách a popkultúre, hoci jeho podoba a všetko okolo neho v náboženských textoch býva stručné a mätúce. Kvôli tomu existuje celý rad záhad ohľadom Satana, ktoré nevieme a asi ani nebudeme vedieť objasniť.

HAD V RAJI

Had, ktorý zvádza Evu, aby zjedla zakázané ovocie býva často interpretovaný ako Satan. Pritom Biblia to nikde výslovne nehovorí, ľudia to len predpokladajú, pretože had hrá úlohu podobnú Satanovi. V skutočnosti sa zdá, že pôvodný príbeh v Genezis vylučuje myšlienku o hadovi-Satanovi, odkazuje na hada ako na najchytrejšie poľné stvorenie. Biblickí učenci argumentujú, že v dobe napísania Genezis, Satan ešte „neexistoval“. Ak teda had nie je Satanom, čím je? Len hovoriacim hadom? Ak áno, je to prvé a posledné natoľko inteligentné zviera v Biblii. V Genezis sa uvádza, že had bol potrestaný a to tak, že sa bude musieť už navždy plaziť po bruchu. Takže Satan by sa mal v každom neskoršom príbehu len plaziť po bruchu.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lucas_Cranach_the_Elder_-_Adam_und_Eva_im_Paradies_(S%C3%BCndenfall)_-_Google_Art_Project.jpg
commons.wikimedia.orgS%C3%BCndenfall)_-_Google_Art_Project.jpg

DÁVID

V Samuelovi 24 sa Boh hnevá na Izrael a prikazuje kráľovi Dávidovi, aby vykonal sčítanie. Dávid si následne uvedomí, že sčítanie bolo hriešne a že Boh krajinu potrestá morom. Ale neskôr v Kronike 21 je ten istý príbeh, avšak už je to Satan, ktorý navádza Dávida vykonať sčítanie ľudu. Tieto dve biblické pasáže si navzájom odporujú. Podľa jedného výkladu, Satan môže konať len s božím povolením, takže ak nariadil Dávidovi sčítanie, bolo to v súlade s božou vôľou. Kto teda naviedol Dávida na sčítanie?

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:GA_Sirani_Rey_David.jpg
commons.wikimedia.org

MÁ MENO?

Satan je hebrejské slovo a znamená „protivník“ alebo „žalobca“. Nikdy nebolo použité ako meno v Starom zákone a je často aplikované na človeka. Napríklad, kráľ Rezon zo Sýrie je satan (protivník) Solomona. Tiež existuje anjelská bytosť známa ako satan, ktorý pôsobí ako akýsi zástupca. Napríklad Boh dovolí satanovi prenasledovať Jóba, aby zistil, či mu aj po strate všetkého ostane verný. Slovo „diabol“ (diabolos) tiež znamená „žalobca“ a je to len grécky preklad slova „satan“. Nevie sa kedy a prečo sme začali slovo „satan“ používať na označenie protipólu Boha. Takže má táto bytosť nejaké meno? Nie je to Lucifer (ranná hviezda), ktorý je v Biblii len raz a aj to na označenie babylonského kráľa. Ani Belial, či Belzebub nezačali ako mená. Takže ak má diabol meno, nevie ho.

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Inferno_Canto_34_verses_20-21.jpg
commons.wikimedia.org

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 8. novembra 2016Zdroj listverse.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
K téme