Hľadám malý mobil. Existuje vôbec? Posledný mohykán je iPhone 13 mini

Zdieľať
25579230_m_normal_none1.jpg
Foto: 123RF

V dnešnej dobe sa smartfóny stále rozširujú a mnoho modelov je ťažké ovládať jednou rukou. Tie najlepšie vybavené vlajkové lode s prívlastkami Max, Ultra či Pro majú väčšinou veľké rozmery a vyššiu hmotnosť. Aj keď dobre vybavené malé mobily vymierajú, stále ich pár na trhu nájdeme. Ktoré sú to?

Možno je ťažké uveriť tomu, že dnešné smartfóny s obrazovkou nad 6,5 palca sme kedysi nazývali „phablety“ a bolo ich ako šafránu. Dnes nás neprekvapí, keď niekto vytasí telefón s veľkou 6,8-palcovou obrazovku, pretože veľké displeje dávno nie sú výsadou vlajkových lodí, ale nájdeme ich aj v strednej či nižšej triede. Samozrejme, oproti minulosti terajšie smartfóny majú nižšiu hmotnosť a rámiky na nich skoro nenájdeme.

Našťastie existuje alternatíva, pokiaľ máte menšie ruky, alebo chcete menší kompaktný smartfón, ktorý bude mať prijateľnú hmotnosť.

Malých mobilov je ako šafránu, alternatívou sú malé skladacie smartfóny

Za malé kompaktné smartfóny môžeme považovať dnes tie, ktoré majú veľkosť displeja okolo 6 palcov. Týmto kritériám vyhovuje špičkovo vybavený Samsung Galaxy S24, u ktorého 90,9 % prednej časti telefónu zaberá displej. Výrobca dokázal tak vtesnať 6,2-palcový displej do malého tela telefónu s nižšou hmotnosťou 167 gramov.

Malý kompaktný smartfón, ktorý stojí za pozornosť, je Asus Zenfone 10, predstavený v roku 2023. Ide o skvelo vybavený smartfón s menším displejom 5,92 palca a hmotnosťou 172 gramov.

Na trhu je však ešte jedna zaujímavá alternatíva malých kompaktných telefónov, a to sú skladacie telefóny. Mobily Samsung sú priekopníkmi v tejto oblasti a ponúkajú piatu generáciu stále populárnejších skladačiek.

Tieto mobilné telefóny si doslova prehnete, a tým zaberajú polovicu veľkosti klasického telefónu. Najnovším zástupcom tejto kategórie je Samsung Galaxy Z Flip 5, u ktorého v roztvorenom stave dostanete veľký 6,7-palcový displej.

Samsung nie je jediný výrobca v tomto segmente. Motorola ponúka tiež skvelo vybavený model Motorola Razr 40 Ultra. Jediný zástupca malého ohybného smartfónu s iným operačným systémom ako Android, je spoločnosť Huawei a jej model P50 Pocket s operačným systémom Harmony OS.

TIP: Ak radi fotíte a chcete skutočne kvalitné fotografie, mobily Xiaomi sa pýšia spoluprácou s legendárnym výrobcom fotoaparátov Leica. Najnovšia vlajková loď Xiaomi 14 ponúka okrem skvelého fotoaparátu a vysokého výkonu, na dnešnú dobu aj stále kompaktné rozmery.

206315268_m_normal_none1.jpg
Foto: 123RF

iPhone 13 mini posledný zástupca skutočne kompaktného smartfónu od Applu

Model, ktorý môžeme s pokojným srdcom označiť ako malý mobilný telefón je starší odľahčený model iPhone SE (2022). Tento model disponuje na dnešnú dobu pre mnohých nepredstaviteľne malý 4,7-palcový displej. A jeho váha je 144 gramov.

Ešte na dĺžku o niečo menší a o 3 gramy ľahší telefón, posledný zástupca série „mini“, je – iPhone 13 mini. Apple sa totiž od modelového radu iPhone 13 rozhodol túto sériu úplne zrušiť kvôli nižším predajom. Vďaka ukážkovej podpore zo strany kalifornského výrobcu a stále výkonnému procesoru, ide o rýchly a výborne vybavený smartfón aj na dnešné pomery.

Najnovší špičkový iPhone 15 a iPhone 15 Pro možno tiež označiť za malý kompaktný smartfón, ktorý ponúka 6,1-palcovú obrazovku a dá sa bez problémov ovládať jednou rukou, pričom hmotnosť má okolo 171 gramov.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom