Iba 23-ročný mladík z Holandska prišiel na to, ako vyčistiť oceán od plastu

Zdieľať
Boyan.jpg

V oceánoch je stále enormné množstvo plastového odpadu. Je ťažké proti nemu bojovať, no tento mladík prišiel so skvelým vynálezom. 

Boyan Slat je 23-ročný holandský vynálezca a podnikateľ, ktorý začal s budovaním inžinierskych projektov už od svojich 14 rokov. Teraz sa zameriava na skutočne veľký cieľ, ktorým je čistenie oceánov od plastu.

The ocean cleanup project boyan slat 3 5aec1b3c452f5__700.jpg

V roku 2011, pri potápaní v Grécku, si Boyan všimol, že vo vode je viac plastu, ako rýb. Rozhodol sa venovať všetok svoj čas, aby sa pokúsil zbaviť oceán plastov. O dva roky neskôr založil „The Ocean Cleanup“ a usporiadal diskusiu TEDx s cieľom predstaviť svoju myšlienku používať prírodné vodné prúdy. Prvýkrát sa rozhodol otestovať systém v Japonsku, ale neskôr sa zameral na Veľký pacifický kôš, kde stanovil cieľ vyčistiť polovicu plastového odpadu za 5 rokov.

The ocean cleanup project boyan slat 2 5aec1b3a3e4f1__700.jpg

Spoločnosť „The Ocean Cleanup“ vyvíja technológiu, ktorá pomôže oceánu zbaviť sa plastového odpadu a po získaní viac ako 2,2 milióna dolárov organizácia spustila obrovský prieskum v roku 2014. Študovali veľkú časť Tichého oceánu, ktorá sa pripravuje na plné nasadenie v roku 2020. Získali údaje, vyvinuli technológiu a začali s prvým čistiacim systémom v polovici roku 2018.

The ocean cleanup project boyan slat 20 5aec1b5ede98e__700.jpg

Zamerali sa na plastový odpad a zhromaždili vzorky s približne 30 plavidlami. Všetok získaný odpad bol potom prevezený do zariadenia Ocean Cleanup Project v Holandsku, kde bol analyzovaný a triedený, aby pomohol rozvinúť technológiu čistenia oceánov.

The ocean cleanup project boyan slat 40 5aec1d748b4ed__700.jpg

Použitím údajov z výskumu spoločnosť Ocean Cleanup vytvorila pasívne plávajúce zariadenie, ktoré zbiera plast. Využíva oceánske prúdy, aby robili všetku prácu, pretože zariadenie slobodne pláva a zbiera odpad. Kotva udrží inštaláciu na potrebnej úrovni, rovnako ako jej umožňuje pohybovať sa pomalšie ako plast. Koncentrovaný plast sa potom môže extrahovať a dopraviť na breh na recykláciu. Boyan Slat predpovedá, že budú schopní vyčistiť polovicu plastov za 5 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom