Inšpektori si posvietili na potravinové reťazce! Najhoršie dopadli tie naznámejšie!

Zdieľať
ILUSTRAÈNÉ: Potraviny
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Potraviny. Bratislava, 3. október 2012. Foto: SITA/Diana Èernáková

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR urobili 15 420 kontrol potravín, nedostatky našli u 1 817 z nich, čo je 11,8%!

Podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ľubomíra Jahnátka, ktorý o zisteniach informoval, ide stále o vysoké číslo a je ďaleko od hranice, ktorú si stanovili na 1,5 percenta.

S najhorším výsledkom skončili opätovne kontroly po pracovnej dobe, nedostatky zistili vo viac ako polovici kontrolovaných subjektov. Najhoršie dopadli hypermarkety a supermarkety, kde pochybenia tvorili 60 %. „Hypermarkety a supermarkety nechcú pochopiť, že aj slovenský spotrebiteľ po pracovnej dobe má nárok na kvalitný servis a kvalitné potraviny, 60 percent je už pomaly tradíciou a jednoducho musia počítať s tým, že budú a patričné sankcie,“ uviedol Jahnátek.

TESCO: Tesco Potraviny domov
TESCO: Tesco Potraviny domov Prehliadka fungovania služby Tesco Potraviny domov v hypermarkete. Bratislava, 3. október 2012. Foto: SITA/Diana Černáková

Ako pokračoval, veľmi zle dopadli aj stredné predajne, kde kontrolóri našli 55,44 % nedostatkov. Pri malých predajniach bolo zistená nepodarkovosť 30,18 %. „Čo nás veľmi prekvapilo, v treťom kvartáli je vysoké percento nedostatkov v podnikových predajniach, kde až 50 percent kontrol skončilo s nedostatkom, nie je to dobrá vizitka pre našich výrobcov,“ povedal minister.

Spomedzi obchodných reťazcov skončil v treťom kvartáli tohto roku najhoršie Carrefour, druhú priečku obsadila Diligentia a na treťom mieste skončilo Tesco, ktoré malo nedostatky na úrovni 18,62 %. Najlepšie podľa ministra obstála Sintra a 9,68 % porušenosťou.

ILUSTRAÈNÉ: Potraviny
ILUSTRAÈNÁ SNÍMKA - Potraviny. Bratislava, 3. október 2012. Foto: SITA/Diana Èernáková

Vo všeobecnosti podľa ministra možno konštatovať, že kvalita predaja a predávaných výrobkov sa v treťom štvrťroku oproti predchádzajúcim dvom kvartálom zhoršila.

Kontrolóri uložili za sledované obdobie 576 blokových pokút v hodnote 21 150 eur, právoplatne ukončených bolo 605 správnych konaní vo výške 787 tis. eur. Počet začatých správnych konaní dosiahol 368, sú vo výške presahujúcej 2,7 mil. eur, úradných kontrol, ktoré v krátkom čase začnú je 351, v hodnote 817 tis. eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom