Knižnice veľmi podporujú ľudskú predstavivosť. Tieto sklady znalostí a vedomostí obsahujú neuveriteľné množstvo tajomstiev a záhad. Bohužiaľ, mnoho z týchto tajomstiev sa stratilo v priebehu histórie. Tie, ktoré ostali, sú starostlivo strážené- poznanie je moc.
Tajomné knižnice odhaľujú svoje poklady. Počuli ste o Himmlerovej okultnej knižnici?
VATIKÁNSKY TAJNÝ ARCHÍV
Vatikánsky tajný archív je jedným zo svetovo najviac záhadných knižníc. Spoločnosť bola založená v roku 1612 a archívy boli pre verejnosť uzavreté až do roku 1881. Pápež Lev XIII povolil do archívu vstup kataolíckym učencom. Potom sa obmedzenia čiastočne uvoľnili. Novinári, historici a študenti sem majú prístup zakázaný. Môžu sem ísť len akreditovaní učenci, ktorí spĺňajú kruté podmienky Vatikánu a aj vtedy môžu požiadať len o tri položky denne. Zbierka obsahuje 80 km políc obsahujúcich dokumenty ako: Pápežská bula exkomunikujúca Martina Luthera, prepisy o procesoch s templármi a Galileom a podobne.
Nádherné miesta! Pozri si 12 majestátnych knižníc z celého sveta!
KNIŽNICA IVANA HROZNÉHO
Jedna z najlegendárnejších stratených knižníc patrila cárovi Ivanovi IV Vasilijevičovi (Ivanovi Hroznému). V roku 1472 Ivanov dedko, zanietený zberateľ kníh, si vzal Sophiu Paleologue, neter byzantského cisára. Keď sa Sophia presťahovala do Moskvy, priniesla svoje vlastné knihy, o ktorých sa hovorí, že to boli zväčša knihy z Konštantínopolu, ako aj rukopisy z knižnice v Alexandrii. Ivan Hrozný pridával knihy do zbierky ďalej. Zbierka obsahovala starobylé a aj súčasné diela v ruštine, gréčtine, latinčine, hebrejčine, egyptčine a čínštine. Ivan svoju zbierku skrýval v suteréne v Kremli. Mal aj pisárov, ktorí všetky diela mali prekladať do ruštiny. Niektorí pisári sa na prekladaní a prepisovaní nechceli podieľať, lebo sa báli čiernej moci, ktorá sa v knihách mala nachádzať. Po jeho smrti zbierka zmizla, podľa niektorých bola knižnica zničená pri požiari, iní trvajú na tom, že knižnica existuje, ale je prekliata Ivanom Hrozným.
CELZUSOVA KNIŽNICA
Celzusova knižnica je jednou z najzáhadnejších knižníc staroveku. Z poverenia Tiberia Julia Aquila na počesť svojho otca bol v Efeze postavený chrám, ktorý bol plný kníh. Kolekcia zahŕňala 12000 zvitkov, čím to bola tretia najväčšia knižnica v antických časoch. Avšak, ani jedno dielo neprežilo devastačný požiar v roku 262. Podľa niektorých spálili chrám Góti, podľa iných bola knižnica zničená zemetrasením.