Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Koľko mladých životov si už vyžiadala samovražedná online hra „Modrá veľryba“ a čo vlastne znamená?

Blue Whale Sri Lanka
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
www.thinkstockphotos.com www.instagram.com

Čo vlastne znamená Modrá veľryba a s koľkými smrťami ruských tínedžerov sa táto samovražedná online hra spája?

Policajti sa obávajú o mládež, ktorá je ohrozená pod vplyvom chorých sociálnych médií vziať si vlastný život, len aby „vyhrali“ hru. Vyšetrujú samovražednú online hru, ktorá spustila online masovú hystériu a spája sa so stovkami mŕtvych mladistvých v Rusku a podľa najnovších správ sa hra rozšírila aj za hranice krajiny.

Oprávnene sa obávajú o zraniteľnú a ovplyvniteľnú mládež, ktorá je schopná si pod vplyvom a nátlakom sociálnych médií siahnuť na život. Nie každý môže byť zachránený včas ako ani istý tínedžer, ktorý spadol zo strechy paneláku, keď sa pripravoval na „víťazný“ skok.

Modrá veľryba je teda názov pre samovražednú online hru pre skupinu ľudí, kde sú členovia ostatnými (takzvanými kurátormi) nabádaní k sebapoškodzovaniu, nebezpečným aktivitám a nakoniec k spáchaniu samovraždy. Správca skupiny prideľuje každý deň o 4:20 členom skupiny úlohy a to po dobu 50 dní. Medzi úlohami sú najskôr neškodné aktivity ako sledovanie hororov, vstávanie v neobvyklých nočných hodinách, ale postupne ako dni pribúdajú, dochádza aj k úlohám nabádajúcim na sebapoškodzovanie. Všetky tieto úlohy musia členovia odfotiť alebo nakamerovať a pridať na sociálnu sieť ako dôkaz. Poslednou „víťaznou“ úlohou je na 50. deň spáchať samovraždu.

Polícia vraj vyšetruje najmenej 130 samovrážd naprieč celým Ruskom, o ktorých si myslia, že sú výsledkom tohto online šialenstva. Podľa novín Novaya Gazeta bolo napočítaných 130 samovrážd tínedžerov, ktoré spadajú do obdobia medzi novembrom 2015 až aprílom 2016. „Takmer všetky tieto deti boli členmi rovnakých internetových skupín a žili v dobrých a šťastných rodinách.“ Dve školáčky 15-ročná Yulia a 16-ročná Veronika skočili zo strechy 14-poschodovej budovy. 15-ročné dievča chcelo spáchať samovraždu skokom z 5. poschodia, avšak jej život zachránil sneh- napriek tomu skončila v kritickom stave v nemocnici. Iné 14-ročné dievča sa vrhlo pod vlak v metre a 13-ročný chlapec bol zachránený, keď ho videli ako lezie na strechu budovy, aby odtiaľ skočil. Pri všetkých sa vyšetruje ich náväznosť na Modrú veľrybu. Napríklad Yulia nechala poznámku „koniec“ na sociálnej sieti po tom, ako nahrala obrázok veľkej modrej veľryby.

Napriek snahe polície zistiť, kto za všetkým stojí a z akého dôvodu a stopnúť tieto nebezpečné aktivity, hra sa zatiaľ rozšírila do Európy a hovorí sa už aj o prvých prípadoch samovraždy na Česku a Slovensku.

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 13. apríla 2017Zdroj www.thesun.co.uk © Najky.sk, iDen Media s.r.o.