Krvavá grófka Alžbeta Bátoriová: Takto vraj týrala svoje obete

Zdieľať
574px bathoryerzsebet 1.jpg
Autor: Unknown - www.mult-kor.hu Voľné dielo, commons.wikimedia.org

Alžbeta Bátoriová bola grófka a údajná sériová vrahyňa, ktorá je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov za vraždy žien, pretože ich počet je vraj cez 650.

Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 – 1610. Je mnoho príbehov o jej krvavých kúpeľoch, pití krvi svojich slúžok, ktoré pomohli rozšíriť mýtus upírstva na našom území. Dievčatá, ktoré k nej zväčša nastúpili do služby, týrala horiacimi sviečkami, rozpáleným železom, pichala ihlicami, polievala studenou vodou vonku na ľade.

O všetkom existuje množstvo svedectiev, vrátane svedectiev dievčat, ktoré prežili. Tie vypovedali, že mučením oslavovala aj Vianoce (vyslanci palatína Thurzu ju pristihli pri mučení tesne po Vianociach) a aj svadbu svojej dcéry, počas ktorej zomreli dve nemecké slúžky.

Mŕtvoly pochovávali rôzne – na cintoríne, v poli, v obilných jamách, ale často kusy tiel po okolí v zuboch prenášali psi. Sťažnosti na grófku sa stále množili a hovorilo sa o nej po celej krajine. Prichádzali dokonca aj z Viedne, kde mala kaštieľ.

V roku 1609 ju čachtický farár verejne obvinil zo zabíjania dievčat. 29. decembra 1610 ju palatín Juraj Thurzo údajne pristihol priamo pri čine, keď neohlásene prišiel do Čachtíc.

Bátoriová a jej štyria pomocníci (Ján Ujvári, alias Ficko, Dorota Sentešová, Ilona/Helena Jóová a Katarína Benická) boli obvinení z mučenia a zabitia veľkého množstva mladých žien. V roku 1610 bola uvrhnutá do domáceho väzenia, kde o štyri roky neskôr zomrela.

Jej pomocníci boli upálení, ju tento trest minul, keďže pochádzala z jednej z najvplyvnejších šľachtických rodín. Práva vďaka rodine neboli jej zverstvá v tej dobe známe, začali sa šíriť až po jej smrti, čo im uberá na dôveryhodnosti.

Aká je teda skutočná pravda o azda najznámejšej grófke sveta?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom