Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Krvavá grófka Alžbeta Bátoriová: Takto vraj týrala svoje obete

574px bathoryerzsebet 1.jpg
2
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Autor: Unknown - www.mult-kor.hu Voľné dielo, commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

Alžbeta Bátoriová bola grófka a údajná sériová vrahyňa, ktorá je zapísaná v Guinessovej knihe rekordov za vraždy žien, pretože ich počet je vraj cez 650.

Týranie a vraždenie dievčat údajne vykonávala nepretržite v rokoch 1585 – 1610. Je mnoho príbehov o jej krvavých kúpeľoch, pití krvi svojich slúžok, ktoré pomohli rozšíriť mýtus upírstva na našom území. Dievčatá, ktoré k nej zväčša nastúpili do služby, týrala horiacimi sviečkami, rozpáleným železom, pichala ihlicami, polievala studenou vodou vonku na ľade.

O všetkom existuje množstvo svedectiev, vrátane svedectiev dievčat, ktoré prežili. Tie vypovedali, že mučením oslavovala aj Vianoce (vyslanci palatína Thurzu ju pristihli pri mučení tesne po Vianociach) a aj svadbu svojej dcéry, počas ktorej zomreli dve nemecké slúžky.

Mŕtvoly pochovávali rôzne – na cintoríne, v poli, v obilných jamách, ale často kusy tiel po okolí v zuboch prenášali psi. Sťažnosti na grófku sa stále množili a hovorilo sa o nej po celej krajine. Prichádzali dokonca aj z Viedne, kde mala kaštieľ.

V roku 1609 ju čachtický farár verejne obvinil zo zabíjania dievčat. 29. decembra 1610 ju palatín Juraj Thurzo údajne pristihol priamo pri čine, keď neohlásene prišiel do Čachtíc.

Bátoriová a jej štyria pomocníci (Ján Ujvári, alias Ficko, Dorota Sentešová, Ilona/Helena Jóová a Katarína Benická) boli obvinení z mučenia a zabitia veľkého množstva mladých žien. V roku 1610 bola uvrhnutá do domáceho väzenia, kde o štyri roky neskôr zomrela.

Jej pomocníci boli upálení, ju tento trest minul, keďže pochádzala z jednej z najvplyvnejších šľachtických rodín. Práva vďaka rodine neboli jej zverstvá v tej dobe známe, začali sa šíriť až po jej smrti, čo im uberá na dôveryhodnosti.

Aká je teda skutočná pravda o azda najznámejšej grófke sveta?

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor DanielaDátum 21. júna 2016Zdroj www.rejectedprincesses.com © Najky.sk, iDen Media s.r.o.
reklama:
reklama:
reklama: