Látkové rolety – klasika v modernom kabátiku

Zdieľať
Blind,Curtain,Or,Black,Blinds,Roller,Sun,Protection,In,Office.
Foto: Shutterstock

Mať praktický, čistý a útulný domov je iste snom každého. Práca na zvelebovaní bytu či domu asi nikdy nekončí. Pozornosť by sme mali venovať všetkým detailom, vrátane okenných látkových roliet.

Čo sú látkové rolety a ako fungujú

Látkové rolety asi nemusíme príliš predstavovať. Aj keby ste sa s nimi ešte nikdy nestretli, čo je však samo o sebe málo pravdepodobné, nepotrebujete pri nich mnoho predstavivosti. Zabudnite ale na dávnu históriu panelákových sídlisk, kedy vo všetkých oknách strašili unifikované béžové plachty. Dnešné moderné rolety už majú omnoho krajší kabátik.

Základom rolety je kvalitná a pevná látka, ktorá sa vyrába v rade farebných variant. Dalo by sa povedať, že látkové rolety určitým spôsobom nahrádzajú závesy, pričom majú o trochu lepšie vlastnosti. Oproti závesom dokážu poskytnúť kvalitnejšiu ochranu pred slnkom, čo je však podstatnejšie – fungujú výborne taktiež ako tepelná izolácia a čiastočne izolujú hluk prichádzajúci z ulice.

Ovládanie látkových roliet je veľmi jednoduché a ponúka v podstate len jeden typ pohybu – roletu môžete vyhrnúť a okno odkryť, alebo naopak stiahnuť a okno zakryť. Samozrejme si môžete taktiež zvoliť aj určitý medzistupeň, kedy je okno zakryté iba do určitej výšky.

Opäť zdôrazníme, že pôvodný zložitý systém ovládania, zahrňujúci rôzne pružiny, západky a kladky, je už dnes nahradený jednoduchou kazetou s jednou retiazkou pre jednoduché ovládanie rolety.

10 výhod látkových roliet

Súčasná moderná verzia látkových roliet vyniká výberom farieb a dekorov, umožňuje zvoliť si stupeň zatienenia, ľahko sa ovláda, a nielen, že nehyzdia byt, ale slúžia ako krásna dekorácia.

Poďme si predstaviť niekoľko kľúčových výhod, ktoré látkové rolety ponúkajú.

  • Štýl: Oko každej návštevy aj obyvateľov bytu veľmi skoro padne na tienenie. Záclony so závesmi, žalúzie alebo rôzne druhy roliet teda musia byť aj na pohľad príjemné. To práve látkové rolety na 100 % spĺňajú.
  • Jednoduché ovládanie: Preč je doba, kedy mali rolety oceľové perá a brzdy, ktoré často odmietli poslušnosť a samovoľne sa s hlukom sami zarolovali. K ovládaniu dnešnej verzie roliet Vám stačí obyčajná retiazka, ktorou pohodlne dostanete roletu do požadovanej výšky.
  • Výber úrovne tienenia: Jednou z hlavných výhod látkových roliet je to, že si môžete zvoliť, akú úroveň množstva slnečného svetla vpustíte dovnútra. Stačí venovať náležitú pozornosť výberu látky. Chcete len vymeniť záclony? Vyberte si čiastočne priesvitnú látku. Potrebujete tmu? Zvoľte plne tieniacu látku blackout.
  • Regulácia teploty: Látkové rolety rovnako zaisťujú príjemnú izbovú teplotu v ktoromkoľvek ročnom období. V lete bránia v prenikaniu nadmerného tepla do miestnosti, v zime udržia teplo vo vnútri Pokiaľ je toto Váš hlavný cieľ, vyberajte z látok označených ako termo.
  • Boj proti alergénom: Existujú materiály s antibakteriálnymi vlastnosťami, ktoré chránia dom aj pred peľmi a prachom. V skutočnosti je na svete mnoho miest, kde je boj s alergénmi vo vzduchu hlavným dôvodom k obstaraniu roliet.
  • Jednoduchá údržba: Látku rolety stačí občas jednoducho otrieť vlhkou handričkou podľa pokynov o ich starostlivosť. Prach na nich takmer nesadá. Pri ich pohyboch sa totiž oklepávajú samé. Niektoré látky majú dokonca povrchovú úpravu, ktorá prach odpudzuje.
  • Účinne chránia súkromie: To je hlavný dôvod, prečo ľudia nakupujú látkové rolety. Súkromie je dôležité a vzácne. Všetci si ho chceme chrániť. Rolety to robia veľmi účinne. A to dokonca aj tie, ktoré používajú látky sčasti priehľadné. Zvonku do bytu vidieť nie je, zatiaľčo pohľad z bytu na ulicu zostane sčasti zachovaný.
  • Designová funkcia: Sú byty, kde sa rolety používajú hlavne ako dekorácia a styling. Existujú rolety v rôznych tvaroch, veľkostiach, farbách a vzoroch. Nič Vám nebráni mať roletu aj na mieste, kde okno nemáte. Proste len kvôli zaujímavému vzhľadu.
  • Automatizácia: Rolety môžete ovládať aj na diaľku z pohodlia vašej postele, pohovky alebo kresla. Stlačením tlačítka ovládača môžete nastaviť rolety na vami požadovanú výšku. Diaľkové ovládanie roliet je vhodné najmä tam, kde sú okná vysoko a nedosiahnete na nich.
  • Odolnosť: Látkové rolety sú vyrobené z vysoko kvalitného materiálu a sú špeciálne navrhnuté tak, aby bojovali proti ultrafialovému žiareniu zo slnka. Majú dlhú životnosť podľa toho, ako sa k nim chováte. Budú fungovať a vyzerať veľmi dobre od prvého nainštalovania na okná.

Látkové rolety sa opäť vracajú do módy. Chránia domov pred slnečným svetlom, teplom a nežiaducimi pohľadmi zvonku. Vďaka modernému designu sa stanú elegantným a krásnym dekoračným doplnkom Vášho interiéru. Vďaka množstvu farieb látok, z ktorých si môžete vyberať, tvoria látkové rolety taktiež výrazný designový prvok vášho domova.

Rolety sú stále obľúbené aj preto, že kryjú sklenenú plochu okna zo 100 %. Nepresvitá ani lúč slnečného svetla, keďže v látke rolety nie sú žiadne medzery. V porovnaní so žalúziami, alebo roletami Deň a noc, je pomocou látkových roliet jednoduchšie docieliť úplného zatemnenia.

Informačný servis

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom