Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Legendy o známych miestach na Slovensku 1. časť: Odkiaľ je názov tatranského vrchu Satan?

Satan_from_koprovske_sedlo 1.jpg
4
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
commons.wikimedia.org
reklama:
reklama:

Vrch Satan (2421,5 m n.m.) oddeľuje Mlynickú a Mengusovskú dolinu a už jeho názov vyvoláva zvedavosť. Prečo dostal vrch vo Vysokých Tatrách takýto názov? Viaže sa k nemu niekoľko legiend.

Ukrýva poklad?

Štít Satan aj vedľajšia Diablovina, Diablovo sedlo, Pekelníkova štrbina, Satanovo sedlo a Pekelník vraj svoje názvy získali na základe ľudových legiend. Hovorí sa totiž, že Satan v sebe ukrýva poklady a ten, kto sa ich bude snažiť nájsť a vykopať, skončí nepekne. Satan naňho zhodí svoje kamene.

Známa je legenda o tom, že dvaja bratia hľadali v Tatrách poklad celé roky. Mal ho tam ukryť poľský kráľ v čase, keď utekal z krajiny. Jeden z nich bol už z hľadania taký zúfalý, že povedal: „Parom nech skára takú robotu. Tu nám pomôže vari len sám Satan!“ V tej chvíli sa z neďalekého potoka dvihla para a spod skál vyšľahli plamene. Bratom sa zjavil muž s rohami, ktorý vraj stále vrtel chvostom. Bratom prisľúbil pomoc, avšak museli mu upísať svoje duše. Bratia síce najprv zaváhali, no diabol im nasľuboval poklady, prisľúbil im, že nebudú poznať biedu a že sa bude dariť v živote im aj ich deťom. Bratia teda pristúpili na dohodu so Satanom a na druhý deň ho čakali na dohodnutom mieste.

Autor: Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1121356
Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.orgAutor: Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Satan priniesol bratom pluh a prikázal im, aby začali orať na mieste, ktoré im ukázal. A bratia orali, zatiaľ čo Satan im nad hlavami plieskal bičom. Orali až do večera a jamu, ktorú vyorali, zaplnila voda. A tak podľa legendy vzniklo Satanovo pleso. Bratov, ktorí hľadali poklad odvtedy vraj už nikto nevidel. Vraví sa, že Satan na nich oral dovtedy, kým obaja nezahynuli. Potom odišiel do svojho hradu, ktorý sa týčil nad tatranskými dolinami. Hrad dnes už na tom mieste nestojí, no skala, ktorá tam zostala, nesie meno Satan.

Autor: Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=263528
Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.orgAutor: Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Miesto, na ktorom sa stretávajú čerti

Ďalšie legendy hovoria o tom, že na vrchu Satana sa počas svätojánskej noci stretávajú čerti alebo o tom, že bača tu s pomocou kúzelníka hľadal poklady, no nepochodil, pretože Satan ho vyhnal padajúcimi skalami. Hovorí sa aj o goralovi, ktorý poklad zobral a prekabátil čertov, takže dušu Satanovi neupísal. Predpokladá sa, že povesti majú svoj pôvod v tom, že zo svahov tohto vrchu často padajú skaly.

Autor: Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1121536
Autor: Kristo – Vlastné dielo, CC BY-SA 3.0, commons.wikimedia.org

Jediný poklad, ktorý Satan zaručene ukrýva, je ten nádherný výhľad. Myslite však na to, že výstup na Satan je prístupný len so sprievodcom.

reklama:
reklama:

K téme

Viete o niečom zaujímavom? Máte paparazi fotku? Pošlite nám tip TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Autor PejaDátum 11. januára 2017Zdroj sk.wikipedia.orgvrch), www.tatranske-plesa.sk cestovanie.pravda.sk
reklama:
reklama:
reklama: